My Favorite Movies


  cocolongo1941's Rating My Rating
1
Name of the Rose 2003,  Unrated)
Name of the Rose
MEDIEVAL MISTERY ..
2
In the Name of the Father 1993,  R)
3
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
4
Frozen City (Valkoinen Kaupunki) 2006,  Unrated)
5
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis
you think you know about cinema? see this one.
6
The Ring 2002,  PG-13)
7
Sin City 2005,  R)
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Horner´s music ..though there are a few mistakes..when they´re running to each other in a fight gibson swiched blade,axe,bare handed and back! like a cartoon!
10
Gladiator 2000,  R)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
Blade Runner 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments