Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. cocoapaige
  2. Dakota

Give list a short description

  cocoapaige's Rating My Rating
1
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Great effing movie. Kate Beckinsale is amazing.
3
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Ooooh lala.
4
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
I adore this movie!
5
Saw II 2005,  R)
Saw II
My most favoritest of the saws. The plot is fantastic.
6
Saw III 2006,  R)
Saw III
Saw is amazing. Jigsaw is brilliant.
7
Saw 2004,  R)
Saw
Great.
8
The Matrix Reloaded 2003,  R)
9
Underworld 2003,  R)
Underworld
One of the best movies ever.
10
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
More zombies+Zombie doggies=gruesome!
11
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Zombies=love.
12
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I likey zombies.
13
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
More zombies!
14
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
I was shocked...a good movie and it was only rated PG-13.
15
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Kate Beckinsale is great.
16
Domino 2005,  R)
Domino
Kiera Knightly is stunning and she makes this movie worthwhile.
17
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
It never gets old.
18
Book of Shadows - Blair Witch 2 2013,  R)
Book of Shadows - Blair Witch 2
Most def. better than the first.
19
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
Freddy is dead on sexy.
20
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
I like Egypt and I like mummies.
21
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Better than the first.
22
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
The Rock did a wonderful job.
23
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
How could I deny Lestat a awesome rating. He is so hott!
24
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Good story.
25
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
This movie makes me cry everytime. I would be with Dracula....
26
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
It's Freddy..what can I say?
27
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
28
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
29
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
30
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
31
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
Good movie...
32
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
I really like the newer version of this movie.
33
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
I stayed glued to the t.v.
34
House of 1000 Corpses 2002,  R)
35
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Omg, I can't wait to see this!
36
The Matrix 1999,  R)
37
Constantine 2005,  R)
Constantine
Keanu Reeves!
38
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The fight scene was great!
39
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments