My Favorite Movies


  cochabambas's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Recipe to make a grown man cry. Ingredients:

-The dawn of the wild west
-Great actors
-Ennio Morricone
2
Madadayo 1993,  Unrated)
Madadayo
To call it "touching" would be an understatement. I´m glad Kurosawa´s last movie was this little masterpiece about aging.
3
Barry Lyndon 1975,  PG)
Barry Lyndon
A visually stunning little tale about ambition and changing times.
4
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
I like my Beatles young and still enjoying themselves.
5
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
Still scary after all these years.
6
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Probably the best horror flick of the 60s, and the birthmark of the modern zombie genre.
7
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Kurosawa. Mifune. Three and a half hours. It rules. Period.
8
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
The ultimate "feel good" movie.
9
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
A minor Studio Ghibli gem. Short and sweet.
10
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
Fun and GAY as hell.
11
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre)
Same vampire, different atmosphere. And still EVIL.
12
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) 1924,  Unrated)
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge)
Visually stunning.
13
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Last installment and peak of the "dollar" trilogy.
14
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
The colors! The colors! The nightmarish atmosphere. Do as when watching opera: ditch the plot and sink in.
15
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
Deep Red (Profondo rosso)
Still Giallo, not Argento style terror - yet. But pretty macabre.
16
Martin 1978,  R)
17
Ed Wood 1994,  R)
18
The Hills Have Eyes 1977,  R)
19
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
21
End of the Century - The Story of the Ramones 2003,  Unrated)
22
No Direction Home: Bob Dylan 2005,  G)
No Direction Home: Bob Dylan
The main strength of this documentary is the focus on Dylan the artist and how he came to be, and not the myth / legend.
23
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
Not my favorite Ghibli. Supposed to be very sad - and it is - it tries a bit too hard at making the audience cry and ends up being a wee bit sappy for my taste.
24
The Doll Squad 1973,  PG)
25
Dünyayi kurtaran adam (The Man Who Saves the World) (Turkish Star Wars) 1982,  Unrated)
Dünyayi kurtaran adam (The Man Who Saves the World) (Turkish Star Wars)
Un-fuckin-believable. Glorious. Beautiful. Amazing. Superb. A masterpiece turkey from Turkey.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments