My Favorite Movies


  Cobain1988's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
My favourite film of all time. It'll probably be never beaten
2
Gladiator 2000,  R)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best in the trilogy.
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
Sin City 2005,  R)
Sin City
I loved it. The whole effect of switching from colour to black and white made it really bizarre. It's the kind of film converted from a graphic novel that you can watch without reading any of the stories.
6
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Fantastic film, really hilarious. One of the best british films ever. I think it would be better if they showed this to schoolchildren instead of those crap drugs education videos they get.
7
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
An excellent film. Joaquin and Reese sounded exactly like Johnny Cash and June Carter, and their performances all round were amazing. The only letdown was that Elvis didn't sound much like Elvis, but everything in this film was great.
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I'm not allowed to talk about it.
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Loved this film. Probably the best film for DiCaprio and Cameron Diaz.
11
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
12
Spider-Man 2002,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Akira 1988,  R)
Akira
This film is so cool, but the last half hour is confusing.
16
Minority Report 2002,  PG-13)
17
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
Ghost in the Shell 2 - Innocence
So cool, the best anime i've seen in ages.
18
Wonderful Days (Sky Blue) 2003,  Unrated)
Wonderful Days (Sky Blue)
Someone recommended this to me, but having not heard of it before that, I had scond thoughts about it. But it's definitely a must see anime.
19
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Michael Bay has totally outdone himself working on this movie. The human performances were all well played. Young stars Shia LeBeouf and Megan Fox did very well, but the best of the human actors was Jon Voight in his role as the Secretary of Defence. When the robots are first introduced, we first see the sports car that is Bumblebee fighting against an evil police car, who turns out to be the decepticon Barricade, who chases Sam (LeBeouf) with the intent of killing him. The other Autobots aren't introduced until about halfway through the movie, but when they show up, it is Peter Cullen who has the star turn of the movie, as the one true voice of Optimus Prime. As we are introduced to the Autobots, the Decepticons follow. Having already been introduced to Scorponok and Barricade, we then meet Starscream, Bonecrusher, Devastator, and finally, Megatron. Hugo Weaving, in place of Frank Welker(the original voice of Megatron), really does the character justice, and the battle between the two groups of Transformers makes for an amazing finale, which sets the scene for a sequel. A fantastic adaptation of the old cartoon, by far the best movie of summer 2007.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments