Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  coamissouri's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Love Johnny Depp and Orlando Bloom
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Love Johnny Depp and Orlando Bloom.
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Love Johnny Depp and Orlando Bloom
4
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
Vin Diesel is so cool and good looking.
5
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Vin Diesel is such a good actor.
6
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Vin Diesel has very good movies.
7
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Love Vin Diesel.
8
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
Good series.
9
Medicine Man 1992,  PG-13)
Medicine Man
Sean is good looking and a good actor.
10
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Love his movies.
11
Highlander 1986,  R)
Highlander
Very good movie.
12
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
Godd sequel.
13
Entrapment 1999,  PG-13)
Entrapment
Sean is very sly in this movie.
14
The Rock 1996,  R)
The Rock
Movie you just have to see.
15
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
A sad but very good movie.
16
The Family Man 2000,  PG-13)
The Family Man
One of the many good movies of Nicolas Cage.
17
8MM 1999,  R)
8MM
Nicolas Cage is a very good actor.
18
It Could Happen to You 1994,  PG)
It Could Happen to You
A very amazing movie.
19
Snake Eyes 1998,  R)
Snake Eyes
Avery slick Nicolas in this movie.
20
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Nicolas is a very good detective in this movie.
21
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Love the cars as well as Nicolas' acting in this movie.
22
Con Air 1997,  R)
Con Air
Edge of your seat movie.
23
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
A want to see movie.
24
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
Kevin costner is very good in this movie.
25
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
The wolf is cool and so is Kevin in this movie.
26
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
Wyatt Earp
If you like to watch the old west. This is the movie for you.
27
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
If you like him, he will come, unto your screen for you to watch.
28
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
One of Eddie Murphy's hillarious series of Beverly Hills Cop movies.
29
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
The second of one of his hillarious movies of this series.
30
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
And the third of the series that you have to see.
31
Life 1999,  R)
Life
Alot of great actors in this movie that is rather funny to watch.
32
The Golden Child 1986,  PG-13)
The Golden Child
One of the many movies that you have to watch.
33
I Spy 2002,  PG-13)
I Spy
Eddie Murphy with Owen Wilson equals a good movie.
34
The Adventures of Pluto Nash 2002,  PG-13)
The Adventures of Pluto Nash
Oops, can't mistake this movie for a bad movie.
35
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
One of the many comical movies in this series, passing gas is not the only thing funny in this movie.
36
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
Nutty Professor II - The Klumps
Hercules,Hercules,Hercules. Sorry, chanting for Professor Klump.
37
Shrek 2001,  PG)
Shrek
A great movie with the voice overs from great actors and actresses including Eddie Murphy.
38
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
The second in these series with voice overs of great actors and actresses.
39
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
If you liked the first two, you would surely love the third one.
40
Shrek 4-D (Shrek 3-D) 2003,  Unrated)
Shrek 4-D (Shrek 3-D)
Number 4 in the series? Who knew?
41
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Wipers! A movie with 2 great actors that you have to watch.
42
The Haunted Mansion 2003,  PG)
The Haunted Mansion
A movie you have to see to believe.
43
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
If you have kids or know alot about kids you could really understand about this movie.
44
48 HRS 1982,  R)
48 HRS
A serious but comical movie.
45
Another 48 Hrs. 1990,  R)
Another 48 Hrs.
Another in the series that is serious but comical.
46
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
I am sure alot of you would love to trade places with the well off rich.
47
Saw 2004,  R)
Saw
A movie that you have to have the guts for well if saw didn't get to you first. LOL
48
Saw II 2005,  R)
Saw II
The second in the series that you must be able to pull yourself together for. LOL
49
Saw III 2006,  R)
Saw III
You are still with us after the first two I suggest hiding if you want to watch the 3.
50
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
A movie that is being waited on.
51
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
Uuuhhhhhhhhh........... Oh my gosh the grudge is coming!!! Oh sorry that is on my T.V. LOL
52
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
Uuuuuhhhhh..... Oh my gosh it's baaaa...ck.
53
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Don't answer that phone. Just hide.
54
The Crow 1994,  R)
The Crow
Brandon and his father were such good actors.
55
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Got to watch this movie. Bruce Willis being a funny/serious guy as usual and Chris Tucker screaming up the rating.
56
Rapid Fire 1992,  R)
Rapid Fire
The great death escapee. Good job at breaking the bad guys nose. That was slick.
57
I Come in Peace (Dark Angel) 1990,  R)
I Come in Peace (Dark Angel)
I come in Peace, You go in Pieces.
58
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
I am glad the guy got what he got in this movie after what he did to her.
59
Wild Hearts Can't Be Broken 1991,  G)
Wild Hearts Can't Be Broken
Sad but she makes it in life.
60
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
After all of the trouble she goes through she finally picks the one that she wants. Ducky is happy for her.
61
Mannequin 1987,  PG)
Mannequin
With an actor from Police Academy, and an actor from a show of now-a- days. Just suck them fat cells out of there. That is an actor from a show that does not air anymore, Designing Women.
62
The Beniker Gang 1985,  G)
The Beniker Gang
A funny show that makes you think on how tight you want to make your family and keep them together.
63
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
64
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
Weekend at Bernie's
A movie that just wants to make you sing, Prop me up beside the jukebox when I die.
65
Weekend at Bernie's II 1993,  PG)
Weekend at Bernie's II
A funny movie that just keeps you wondering how in the world do they keep getting themselves in these predicaments.
66
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
You usually see Clint Eastwood in action in movies but in this movie the action is from an actress that plays the part very well. A brutal impact turns sad at the end.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments