Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cmryan5230's Rating My Rating
1
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
hilarious
2
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
adorable and clean
3
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
hysterical, but offensive at parts. you have been warned.
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
watch it for steve carell, at least. (brick)
5
Olive, the Other Reindeer 2000,  Unrated)
Olive, the Other Reindeer
so funny, and so intelligently written.
6
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler 1999,  Unrated)
Saturday Night Live:  The Best of Adam Sandler
very fun.
7
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
I know, it's stupid, but it still makes me laugh consistently.
8
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Watch for bob barker, at least.
9
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
very underrated. and cleaner than most of adam's work.
10
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
stupid, but entertaining.
11
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
brilliant.
12
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
adorable and clean.
13
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
funny.
14
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
fabulous.
15
Rent 2005,  PG-13)
Rent
extraordinarily wonderful.
16
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
fun.
17
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
so funny.
18
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
half a star off because i know it by heart and i'm getting tired of it. but i loooovvveee it.
19
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
never gets old.
20
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
meryl streep is fabulous.
21
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
never gets old.
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
excellently done.
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
LOVE it
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
good intro to the film series.
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
excellent.
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I think I broke something... HAHAHAHAHAHAHAHAHA.
27
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
half a point off for being so long, but it's excellent
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
can't wait for 3
29
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
LOVE IT.
30
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
Mona Lisa Smile
good story.
31
Little Women 1994,  PG)
Little Women
hate that amy.
32
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
never gets old.
33
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
YAY
34
Old School 2003,  R)
Old School
hysterical.
35
The Music Man 2003,  G)
The Music Man
love it.
36
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
never gets old. excellent.
37
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
fun.
38
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
adorable.
39
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
love it.
40
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
never gets old, and it's hilarious.
41
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
love that genie.
42
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
Historically inaccurate, but canoeloads of fun.
43
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
so cool. i love julie andrews.
44
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
the songs are stuck in my head all the time.
45
The Powerpuff Girls - The Movie 2002,  PG)
The Powerpuff Girls - The Movie
i just wanted to represent my ppg love.
46
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
I can recite the first scene by heart. "all right everyone, this is a stickup..." This has been one of my favorite movies since I saw it, shortly after it was released. It never gets old, and it's wonderfully done.
47
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
just as good as the first.
48
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
even better than I expected
49
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
almost as good as the book.
50
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
i heart muppets.
51
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
i know it by heart.
52
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
FUNNIEST MOVIE EVER.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments