My Favorite Movies


  cmhernandez's Rating My Rating
1
Bobby 2006,  R)
Bobby
Amazing movie. Amazing. It opens your eyes...and makes you want to close them.
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
the music is awesome...the story is insane...a must see!
4
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
5
Spun 2002,  R)
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
7
The Last Supper 1996,  R)
8
Tarnation 2003,  Unrated)
9
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
10
Interstate 60 2002,  R)
11
Y Tu Mamá También 2001,  R)
12
Crash 2005,  R)
13
Heavenly Creatures 1994,  R)
14
Natural Born Killers 1994,  R)
15
My Girl 1991,  PG)
16
Breakfast on Pluto 2005,  R)
Breakfast on Pluto
Great flick...along the lines of Crying Game...
17
Pulp Fiction 1994,  R)
18
The House of Yes 1997,  R)
19
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
20
The Safety of Objects 2001,  R)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Vanilla Sky 2001,  R)
23
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
24
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Oh, you can't miss this one. Dysfunction meets the fam. And will still brighten your day...
25
Tuck Everlasting 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments