My Favorite Movies
| cmgomes's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 2 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 3 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 4 |
Heat 1995, R) |
|
| 5 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 6 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 7 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 8 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 9 |
Faust 1926, Unrated) |
|
| 10 |
Brazil 1985, R) |
|
| 11 |
Calle 54 2000, G) |
|
| 12 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 13 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 14 |
Leaving Las Vegas 1995, R) |
|
| 15 |
The Vertical Ray of the Sun (At the Height of Summer) (Mua he chieu thang dung) 2000, PG-13) |
|
| 16 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 17 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 18 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 19 |
O Primeiro Dia (Midnight) 1998, R) |
|
| 20 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 21 |
In the Line of Fire 1993, R) |
|
| 22 |
Cry Freedom 1987, PG) |
|
| 23 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 24 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 25 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 26 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 27 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 28 |
Fresh 1994, R) |
|
| 29 |
Network 1976, R) |
|
| 30 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 31 |
Bringing Out the Dead 1999, R) |
|
| 32 |
The Straight Story 1999, G) |
|
| 33 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 34 |
The Right Stuff 1983, PG) |
|
| 35 |
The Wild Parrots of Telegraph Hill 2004, G) |
|
| 36 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 37 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 38 |
Zulu 1964, PG) |
|
| 39 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 40 |
The Fountain 2006, PG-13)
The visuals in the movie are fantastic - both in technical cinematography and design. The plot is fresh and has many facets. Great acting by Weisz and Jackman. To fully enjoy this film you should try to see it on a big screen but small screen viewing won't be bad. In the end this is a great love story. |








































