My Favorite Movies


  cman043's Rating My Rating
1
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
My favorite movie of all time.
2
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
One of my favorites. Great movie with Samuel L. Jackson. I liked this one.
3
Saw 2004,  R)
Saw
One of my favorite horror movies if it is one.
4
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Will Smith at his best. This movie has every ingredient to make a great movie. It has the drama and comedy needed for a movie and more. Will does a great job with Mr. Gardner. This truely is a great movie that should be tell others, be patient and be happy with what you have.
5
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
One of my favorite movies. Funny and entertaining.
6
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
This is the movie of 85 for me.
7
Joe Dirt 2001,  PG-13)
Joe Dirt
Just hilarous and just a fantastic movie.
8
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
The best Bobsleding movie in the world. One of my favorites.
9
Superbad 2007,  R)
Superbad
After watching the trailer about 50 times on the PS3, it was about time this movie came up. Superbad is by far one of the greatest comedies of the year if not the best. Johah and Michael do a very good job of delievering the lead roles and keeping the comedy going. Superbad has some very good lines and definitly a must see for the summer. If you have been waiting for the comedy this year, it has come back and this movie is not a disappointment. From the start to finish this movie will have you laughing. One of the best movies of 2007. This movie lived up to its expectations and more
10
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Pixar does it right every time and this time its with wall e. Everything about this movie is perfect, the visuals, the voices, and the characters. Being a movie that does not have many lines, it does a hell of a job of making this a must own not only dvd, but blu-ray. This is definitely a movie that is going to make my list as top movie of the year. Wall-e does not disappoint
11
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Just amazing Chris Tucker Jackie Chan every movie should be like this.
12
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
The Legend of Bagger Vance
Another golf movie and another smith movie. With golf as one of my favorite sports, you think I would like this movie. Well actually I loved this movie, which damon and smith bring joy as well as tears at times. This great story of golf is told again through a great caddie bagger vance. This is probably the best golf movie I have ever seen and its not a disappointment. Will and Matt bring everything you need for a movie, and you will want to watch this again. Bagger Vance is now one of my favorite characters of all time.
13
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
D2: The Mighty Ducks
A good hockey movie.
14
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
Hilarous, Its family guy come on do i have to say anything else.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments