My Favorite Movies


  1. clinvi
  2. Coty

My top 10 horror movies

  clinvi's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
This movie perfected the Slasher Genre. It is perfect film and will never be topped.





the single greatest horror movie. the original slasher movie.
2
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
the movie that started my love of horror. not alot of gore in this movie, but after you watch it you think that you have seen the bloodiest movie of all time.. great movie
3
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
the first movie that really gave me nightmares.
4
Dawn of the Dead 1978,  R)
5
The Shining 1980,  R)
6
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
7
The Evil Dead 1981,  R)
8
The Thing 1982,  R)
9
Jaws 1975,  PG)
10
Night of the Living Dead 1968,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments