My Favorite Movies


  ClintonKirk's Rating My Rating
1
GoodFellas 1990,  R)
2
Alien 1979,  R)
3
Aliens 1986,  R)
4
Casino 1995,  R)
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Resourceful, tough, and relentless, this is the kind of Bond we haven't seen in years. No inviso-cars or silly gadgets. Almost R-Rated violence. Daniel Craig turned out to be perfectly cast. Judi Dench is back. Jason Bourne-worthy set pieces. What else could a 007 fan ask for?
6
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
My favorite film of all-time. Unparalleled in action direction, brilliantly conceived set pieces, a smart, plausible mythology, an awesome hero, a wonderful heroine, suitably creepy Nazi bad guys, Spielberg, Lucas, perfection!
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
9
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
10
V for Vendetta 2006,  R)
11
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
12
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
A dysotopian masterpiece, bleak and unflinching. Brilliantly acted and shot, with several memorable continuous (and one improbably long) takes. A compelling idea (what if humanity could no longer reproduce), and a superb film.
13
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
14
Fight Club 1999,  R)
15
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
In my opinion, the very finest comedy film of all time. Bill Murray, Harold Ramis, and Dan Aykroyd produce outstanding comedic moments and make a brilliant team. The prime example of when Ivan Reitman was at the top of his game. Never fails to make me smile. So great to see Sigourney Weaver, too, and Rick Moranis and Ernie Hudson are memorable as well.
16
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
17
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
21
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
23
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A fairy tale for adults. Very dark and very touching and compelling. Guillermo del Toro shows a lot of love for his material here. A truly amazing film.
24
Scarface 1983,  R)
25
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
The Godfather 1972,  R)
28
The Godfather, Part II 1974,  R)
29
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
30
The Shawshank Redemption 1994,  R)
31
The Silence of the Lambs 1991,  R)
32
True Romance 1993,  R)
33
Vanilla Sky 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments