My Favorite Movies


  cleopatra2008's Rating My Rating
1
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
its my number 1 film ,i just can't stop feeling it so much every time i c it.,i feel the words the screams the revenge the forgive the anger the love the hate the talk even the silence ...i love it ..loved so much Kimberly Elis in it ,loved the story,the directing ,every thing about it...
2
Enough 2002,  PG-13)
Enough
''enough'' a wonderful title of a gr8 movie.
jlopez proved @this movie proved the power of a mad woman, the power of the mother's fear,the power of the tears that holds screams and the power of the silence that precedes the storm
3
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
OMG...a fantasy of a little girl not just a film.
drew and adam were incredible.
4
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
hehe...a light film without paltry. full of emotions where jenefer garner makes u to b with her in every step she takes and every wish she makes.
5
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
many things i love about this movie including its aim;the idea of''family first''
the idea that had made father leave his love and forgive his unfaithful wife ,the jealousy of a mother sacrificing her life to her daughter.
the facing between penelope and her daughter @the bus station and the moment in the restaurant are my favorites in this movie.
6
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
i rarely give a full stars 2 a movie but this 1 deserves it indeed.
''u cant say to the sun ''more sun'',or the rain ''less rain'',a gaisha can only b a half wife.we r wifes of nightfall''...how can't i give it the 5 stars?
7
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
my favorite Disney movie and 1 of my closest movies to my heart ..gr8 movie
8
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
wt made me love this movie is johnny depp.
he was waow as usual.
and my best moment in it was the kiss of death 2 the woman that was caused of taking johnny's eyes off.the kiss that caused the eva 's death.
9
Troy 2004,  R)
10
The Last Samurai 2003,  R)
11
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
i wouldnt survive till the end of this movie if alan rickman wasnt that good in it. loved emmily as well but i didnt like kate's personality .
''how can some1 b satisfied with such a polite passion''is my favorite quote 4rom it
12
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Sleepy Hollow 1999,  R)
17
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
18
Bandidas 2006,  PG-13)
19
Volver 2006,  R)
Volver
i really want 2 c it very badly but i heard the song of volver and i just couldnt take my eyes off it,i kept hearding it over and over again...
20
The Lake House 2006,  PG)
21
The Legend of Zorro 2005,  PG)
22
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
23
Anger Management 2003,  PG-13)
24
The Mexican 2001,  R)
25
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
26
Wanted 2008,  R)
27
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
28
Alexander 2004,  R)
29
The Bone Collector 1999,  R)
30
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
31
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
32
Beauty Shop 2005,  PG-13)
33
Last Holiday 2006,  PG-13)
34
Junior 1994,  PG-13)
35
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
36
Vanilla Sky 2001,  R)
37
Equilibrium 2002,  R)
38
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
39
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
40
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
a good movie where every1 were gr8..
dunno wy but my favorite part is the last part from when she ran after dermot passing by her confession and the facing with cameron till when she danced after the wedding ..it's my best friend best movie and one of the movies i love
41
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
42
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
43
Crossroads 2002,  PG-13)
Crossroads
its the film that made me adore the song''im not a girl ,not yet a woman''..
i can c that many arent satisfied of this movie but im very satisfied maybe it's not a very favorite movie to me but i love it.
44
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
in this movie i fell in love with both;the cup and outlaw ....
45
Hitch 2005,  PG-13)
46
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
''people shouldn't b afraid of their government ,the government should b afraid of their own ppl''
a movie of a revolution..
a movie of a view..
a movie of revenge..
a movie of change..
a movie of died heroes..
who ll live forever..
a movie of hopes..
that made the men become again to b men..
and the ppl become citizens not subjects..
47
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
i really love this movie..it made my tears almost drop and thats rare
gr8 movie
48
Lord of War 2005,  R)
49
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
i loved that movie and jim in it ..it's based on a true that bn believed by many ppl many famous ppl ...jim really surprised me in a very good way dont know wy many dont love it but im not one of them..i loved so much the end really jimy goood job
50
Taxi 2004,  PG-13)
51
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments