Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  clearoasis's Rating My Rating
1
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
2
Fight Club 1999,  R)
3
300 2007,  R)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
The Matrix 1999,  R)
7
Braveheart 1995,  R)
8
Finding Nemo 2003,  G)
9
Transformers 2007,  PG-13)
10
Shrek 2001,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pretty Woman 1990,  R)
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
14
A Walk to Remember 2002,  PG)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
The Godfather 1972,  R)
17
Gladiator 2000,  R)
18
Old School 2003,  R)
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
23
The Green Mile 1999,  R)
24
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
25
Remember the Titans 2000,  PG)
26
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
27
101 Dalmatians 1996,  G)
28
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
29
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
30
Hero 2002,  PG-13)
31
The One 2001,  PG-13)
32
Rush Hour 1998,  PG-13)
33
The Medallion 2003,  PG-13)
34
Labyrinth 1986,  PG)
35
Bambi 1942,  G)
36
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
37
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
38
Pocahontas 1996,  G)
39
Blood Diamond 2006,  R)
40
Billy Madison 1995,  PG-13)
41
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
42
Bad Boys II 2003,  R)
43
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
44
Miami Vice 2006,  R)
45
Fantastic Four 2005,  PG-13)
46
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
47
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
who doesn't think this is a classic
48
Last Holiday 2006,  PG-13)
49
King Arthur 2004,  PG-13)
50
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
51
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
52
Tarzan 1999,  G)
53
Godzilla 1998,  PG-13)
54
Norbit 2007,  PG-13)
55
The Incredibles 2004,  PG)
56
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
57
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
58
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
59
Hook 1991,  PG)
60
Aladdin 1992,  G)
61
Bicentennial Man 1999,  PG)
62
The Addams Family 1991,  PG-13)
63
I, Robot 2004,  PG-13)
64
Hitch 2005,  PG-13)
65
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
66
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
67
Carrie 1976,  R)
68
The Silence of the Lambs 1991,  R)
69
Deep Blue Sea 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments