My Favorite Movies


  claykennedy's Rating My Rating
1
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
So playful, but also wise. The world will lay itself before you in whatever way you choose to see it..
4
Before Sunset 2004,  R)
5
Baraka 1993,  Unrated)
Baraka
Drags a bit and is perhaps not representative enough of the playfulness in this world, but so gorgeous and profound. We are connected.
6
Volver 2006,  R)
7
Rivers and Tides: Andy Goldsworthy Working With Time 2001,  G)
8
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
9
Ordinary People 1980,  R)
10
Babel 2006,  R)
Babel
The three stories could align better, but it's some of the best acting I've ever experienced. Stayed with me for days.
11
Crash 2005,  R)
12
Brokeback Mountain 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments