Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  claudiakishi1's Rating My Rating
1
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
3
My Left Foot 1989,  R)
4
Big Fish 2003,  PG-13)
5
Avatar 2009,  PG-13)
6
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1999,  PG)
7
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
8
Cidade de Deus (City of God) 2003,  R)
9
Amélie 2001,  R)
10
Balzac and the Little Chinese Seamstress 2005,  Unrated)
11
The Pianist 2002,  R)
12
Concorrenza sleale (Unfair Competition) 2001,  Unrated)
13
The Method (El Metodo) 2007,  R)
14
Bitter Moon 1992,  R)
15
The Constant Gardener 2005,  R)
16
Dreams 1990,  PG)
17
Slumdog Millionaire 2008,  R)
18
Amores Perros 2001,  R)
19
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
20
Whale Rider 2003,  PG-13)
21
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
22
Samsara 2002,  R)
23
The Celebration (Festen) 1998,  R)
24
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
25
Riding Alone for Thousands of Miles 2006,  PG)
26
Monsoon Wedding 2002,  R)
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
28
American Beauty 1999,  R)
29
Spirited Away 2001,  PG)
30
Blood Diamond 2006,  R)
31
The Kite Runner 2007,  PG-13)
32
Babel 2006,  R)
33
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
34
Cidade dos Homens (City of Men) 2007,  R)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
37
The Truman Show 1998,  PG)
38
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
39
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
40
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
41
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
42
Blade Runner 1982,  R)
43
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
44
Australia 2008,  PG-13)
45
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
46
Malcolm X 1992,  PG-13)
47
Modern Times 1936,  G)
48
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
49
Finding Nemo 2003,  G)
50
Pretty Woman 1990,  R)
51
Deep Sea 3D 2006,  G)
52
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1992,  R)
53
Aprile 1998,  Unrated)
54
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
55
Malena 2000,  R)
56
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2001,  G)
57
In the Name of the Father 1993,  R)
58
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (Chambre du fils, La) ,  R)
59
House of Flying Daggers 2004,  PG-13)
60
Scent of a Woman 1992,  R)
61
Mo li hua kai (Jasmine Women) 2004,  Unrated)
62
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2004,  R)
63
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2002,  R)
64
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
65
Nine Queens (Nueve reinas) 2002,  R)
66
Dead Poets Society 1989,  PG)
67
Dialogue avec mon jardinier (Conversations with My Gardener) 2007,  Unrated)
68
Dancer in the Dark 2000,  R)
69
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
70
The Butterfly Effect 2004,  R)
71
Talk to Her 2002,  R)
72
The Little Prince 1974,  G)
73
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
74
A Talking Picture (Um Filme Falado) 2004,  Unrated)
75
City of Angels 1998,  PG-13)
76
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
77
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
78
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
79
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
80
The Notebook 2004,  PG-13)
81
March of the Penguins 2005,  G)
82
Nicotina 2004,  R)
83
Die Weisse Massai (The White Massai) 2005,  Unrated)
84
Seven (Se7en) 1995,  R)
85
La Cena (The Dinner) 1998,  Unrated)
86
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) 1976,  Unrated)
87
The Bodyguard 1992,  R)
88
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
89
Brokeback Mountain 2005,  R)
90
Sicko 2007,  PG-13)
91
Bowling for Columbine 2002,  R)
92
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1983,  Unrated)
93
All About My Mother 1999,  R)
94
Oliver Twist 2005,  PG-13)
95
Sweet and Lowdown 1999,  PG-13)
96
Mighty Aphrodite 1995,  R)
97
Gangs of New York 2002,  R)
98
O Que É Isso, Companheiro? (Four Days in September) ,  R)
99
Altiplano (Fragments of Grace) 2010,  Unrated)
100
Mi-in-do (Portrait of a Beauty) 2008,  Unrated)
101
The Story of the Weeping Camel 2004,  PG)
102
Generating 1000 Euros (Generazione mille euro) 2009,  G)
103
Máncora 2008,  R)
104
Antichrist 2009,  Unrated)
105
Europa (Zentropa) 2001,  R)
106
La Sconosciuta (The Unknown) (The Other Woman) 2008,  R)
107
Beijing Bicycle 2001,  PG-13)
108
I'm All Good 2007,  Unrated)
109
Golden Door 2007,  PG-13)
110
Tsotsi (Thug) 2006,  R)
111
Amal 2008,  Unrated)
112
Chinatown 1974,  R)
113
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
114
Fargo 1996,  R)
115
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
116
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
117
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2010,  R)
118
Efter brylluppet (After the Wedding) 2006,  R)
119
The Godfather 1972,  R)
120
The Godfather, Part II 1974,  R)
121
The Godfather, Part III 1990,  R)
122
The Social Network 2010,  PG-13)
123
Saving Private Ryan 1998,  R)
124
The Beach 2000,  R)
125
The Artist 2011,  PG-13)
126
The Usual Suspects 1995,  R)
127
Black Swan 2010,  R)
128
Being John Malkovich 1999,  R)
129
Gran Torino 2009,  R)
130
Jaws 1975,  PG)
131
Back to the Future 1985,  PG)
132
The English Patient 1996,  R)
133
The Green Mile 1999,  R)
134
A Dangerous Method 2011,  R)
135
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
136
Mary and Max 2009,  G)
137
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
138
Moolaadé 2004,  Unrated)
139
Dogtooth (Kynodontas) 2010,  R)
140
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
141
The Lady 2012,  R)
142
No Man's Land 2001,  R)
143
Crouching Tiger, Hidden Dragon 2001,  PG-13)
144
Mei Lanfang (Forever Enthralled) 2008,  Unrated)
145
Fidel 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments