My Favorite Movies


  1. clas81
  2. Clk

Ultimate Film List

  clas81's Rating My Rating
1
Alexander 2004,  R)
2
Braveheart 1995,  R)
3
Heat 1995,  R)
Heat
Simply one of the greatest crime movies ever made.
4
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Amazing Movie with Great Love Story! With Amazing Scenes!
5
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
6
The English Patient 1996,  R)
7
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Simply one of the greatest movies ever made. Directing, acting, script everything number one. Each and every acting performance in this movie is noteworthy. Pure vintage alltime classic!
8
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Truely amazing film. With inspiring music. Probably the best acting performance of Hugh Jackman in a movie. One and half hours of brilliance. Find the cause you'll find the cure.
9
Mission Impossible 1996,  PG-13)
10
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II)
The Greatest Martial arts movie ever made. If you are a martial arts or Kung Fu fan this is one of The most essential movies of all-time to see. It's got everything, the fights, humour, emotions, great stunts you name it. It's one of the best movies ever regardless the genre.
11
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Gangsters and Classic movie lovers must watch!
12
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
If you like previous Godfather movies there's no reason that you won't like this master-piece. It's one of the best, filled with great performances, especially by Al Pacino. No wonder why it's a classic series!
13
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
A true Hollywood classic. One of alltime best. Every moment in this movie is worth watching. A movie not only to watch but to experience as well. One of the best of De Niro and one of the best of Christopher Walken if not his best. Brilliantly directed by Michael Cimino like Francis Ford Coppola directed The Godfather.
14
The Score 2001,  R)
The Score
A perfect Caper/Heist movie. Watching Marlon Brando and De Niro together in this movie is just marvellous.,their way of speech, even Marlon Brando did some dialogues like the way he did in The Godfather. This is one movie you would want to see before you die.
15
Far and Away 1992,  PG-13)
Far and Away
One of the most beautiful movies I have seen. Got a beautiful/fascinating story. Nicole Kidman is such a beautiful/stubborn wench in this. She is a complete self esteemed lass and Tom Cruise is the male version of it. Both are such a pleasure to watch in this. Whatever role Tom Cruise plays he perfectly fit in to it. This guy is a fantastic actor. Amazing movie from Ron Howard. If there is an another star I would give it too.
16
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
Amazing Movie!
17
The Saint 1997,  PG-13)
18
Troy 2004,  R)
Troy
One of the best epic movies created about one of the greatest battles the world has ever seen. Very powerful acting performances by all the actors and pretty well directed too. Must watch epic movie.
19
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
Michael Jackson's This Is It
How did this man die?? I must say this is a very beautiful picture. My God the performance of "I Just Can't Stop Loving You" is simply amazing! He proves he is more than the singer/MJ we know. And if this film doesn't get any appreciations or awards for atleast it's creative music it would be a crime! The music is simply fantastic. Simply the best you get to listen. Not just Rock not just Pop it's complete blend of everything.
There's no one in the music industry moves and dance like him. And it alone is enough for me to see this movie. It's always exciting to see him in a concert and we have never seen before how they do it before the real thing.,rehearsing. I think he is the greatest entertainer/performer ever lived and to see him in a theatre doing his stuff is worth watching.
20
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
Brilliant action thriller. Brilliantly done movie.,you wouldn't want to miss this one.
21
Fled 1996,  R)
22
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
This ranks high among the best war related movies ever. It's got controversial point of view about the war. Got huge cast. Good directing.
23
Ronin 1998,  R)
Ronin
Another classic high tension action thriller from De Niro. Jean Reno and De Niro came up with a solid gang to finish the business. Really good must watch action thriller.
24
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
If you haven't seen this film you sure haven't seen them all! I think this is one of the best under-credited movies ever. I can't believe it hasn't nominated atleast for one award!!! I know why. Great script, great cast, great directing, great everything!
25
Dangerous Beauty 1998,  R)
Dangerous Beauty
Initially.,so sad to be true.,and then harsh revenge but glad love didn't go in vain. Though it could have been much nicer. Yet beautiful.,grimmingly. Eventually a perfect ending. Amazing story and a movie. A masterpiece!
26
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
It's about a saving a private Ryan in the middle of world war II. He is the sole survivor of his family, his other 3 brothers were killed during the war and Captain Miller was sent to rescue him. It's not that simple which Tom Hanks to go through to save this man. Eventually the mission succeeds and along the way they triumphs another battles as well but it took Capt. Miller's life in the end. Filled with high tense action and some harsh scenes. A must watch WW II movie.
27
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II)
It doesn't get any funnier than this. Probably the best action-comedy movie Jackie Chan has ever made. An amazing adventure. Like Jackie Chan say it's a bumpy ride!
28
Pulp Fiction 1994,  R)
29
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
A must watch buddy action comedy movie. One of the very best hilarious action comedy movies ever. De Niro and Charles grodin put up brilliant acting performances in this one. A delightful unique classic action commedy.
30
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
A fantasy movie featuring two of the greatest martial artists ever seen.,Jackie Chan and Jet Lee. They fight and supports each other on their journey to free the monkey king, who is a ancient chinese warrior. This has one monumental fight scene between Jackie Chan and Jet Lee. You can't miss this one if you are a classic martial arts movie fan.
31
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
One of the best Tom Cruise Performances., With great cast and dialogues. I think this film's action is it's dialogues. Great script. Never thought such a serious script can have such a hilarious dialogues. Tom Cruise all the way.
32
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Brilliant thriller featuring great cast. A perfectly suited movie for De Niro. One of very best De Niro thrillers directed by Quentin Tarantino.
33
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
The biggest, talented, hilarious heist gang ever build to steal the impossible. Great script, directing and acting. Watch how hilarious serious is.
34
Assassins 1995,  R)
Assassins
One of the very best of Sylvester Stallone. It's about two very best assassins in the world following the same target. And it doesn't get any bigger than that. 100% pure thriller.
35
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
One of the very best modern war movies based on a true story. The world's best equipted and trained army force battle with meanest, senseless, notorious terrorist group in Somalia. The events taking place are truelly astonishing. Brilliantly directed by Ridley Scott.
36
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
I won't surprise if this considers as the best work of Director Curtis Hanson. This is simply one of the finest crime dramas I have seen. Brilliant movie. I'm surprised why it doesn't made the AFI top 100. Surely one movie everyone would want to surpass!
37
The Assignment 1997,  R)
The Assignment
This is about tracking down the world's most dangerous terrorist known as Jackal. It starts with superbly done grenade explosion scene. A mind boggling mission filled with actions. A must watch!
38
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Extreme action! Takes you to the limits. And cannot ignore the brilliantly done, extremely touching romantic shots coincide with the action at the same time towards the end of the film, helped by great script and background music.. It's one of the very best of action movies. And Tom Cruise of course.
39
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
Erotic at it's best. An amazing story which has unexpected twists and turns. It's about a young man who is going to meet his never seen long time pen-pal lover for the first time and he was deceived by another woman, who has other ideas about him.
40
Platoon 1986,  R)
Platoon
Must See!
41
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
New Police Story (San ging chaat goo si)
For me it's one of the the best Jackie Chan modern movies if not the best. Great movie with great movie shots and got two great fight scenes. Less humor comparing Jackie Chan's other movies yet it's able to make viewers happy and sad instantly. Sometimes feels whether it's little gone on with the
story but it's part of a movie I guess. Altogether great film.
42
Twister 1996,  PG-13)
Twister
One of the best natural disaster movies I have seen. Brilliantly done movie.
43
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
Great film!
44
The Insider 1999,  R)
45
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
hair raising thriller.....
46
Payback 1999,  R)
Payback
Two hours of Action Pack Flick!
47
Broken Arrow 1996,  R)
Broken Arrow
It's about two former best buddies fighting eachother for good and to settle their score. One of the best Travolta action hits. Brilliant acting performance from Travolta and I wouldn't suprise if he got atleast nominated for the best villain role in this movie. Aside from that it's got all the necessary ingredients required for a good action film. Nice action flick.
48
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Must watch!
49
Atonement 2007,  R)
Atonement
One of the best movies of 2008! Great story & acting!
50
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
51
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
A high tense over the limit suspense thriller. One of the best teasing thriller movies.
52
Knight & Day 2010,  PG-13)
Knight & Day
Brilliant brilliant brilliant! A real movie after long long time for a change. A real movie apart from casual movies like Spidermans, Batmans, Pirates, Vampires, Cartoon Comic book characters which are made for teenagers and which we get to see all the time and which critics think are the movies and rate high! It's really impressive that a stand alone actor can survive this weird movie world too. This proves how big the actor Tom Cruise is. Afterall are there any actors today apart from Comic characters! I don't know any of these critics know that there are movies apart from Vampires, Comic book characters, Pirates! They really rank them high.,wonder if they know they are teenage movies!!! And they can easily produce a sequel to this. A classic spy chase movie.
53
The Pink Panther 1963,  Unrated)
The Pink Panther
Whatta Hilarious Flick! Must watch mad cop movie! You won't find movies funnier, dumber and crazier than this series. It's a classic humour. Save some laughter to the end.
54
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
A new age brilliantly done powerful action film. The best computer hacker in the world(Jackman) is hired by a notorious anti-terrorist spy(Travolta) after convincing by another agent(Berry) to achieve his goal. Filled with hight tense situations as well as action. One of the best recent action films with great cast.
55
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Thriller at best!
56
Revenge 1990,  R)
57
Body Count 1998,  R)
58
Shanghai Surprise 1986,  PG-13)
Shanghai Surprise
Ridiculously entertaining adventure film!
59
Jurassic Park 1993,  PG-13)
60
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
Great Film! For action movie lovers...Recommended!
61
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Highly enjoyable movie. Brilliantly done filled with humor and brilliant acting. Commanding performance from Geoffrey Rush. Memorable one. And from Johnney Depp as well. I still thinks this one is the best of this series. I think Walt Disney himself would have liked this.
62
Hard Rain 1998,  R)
63
The American President 1995,  PG-13)
64
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
Great Film! Great Directing, Acting altogether worth the money!
65
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
Brilliantly done WWII movie. Nicely directed by Jean-Jacques Annaud. Got a great sniper war between a Russian war hero and a German officer. Jude Law, Rachel Weisz, Joseph Fiennes and all the other actors and actresses are doing great job. A must watch War movie.
66
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Great action packed film! You don't have to be a car fanatic to like this movie. It's one of best motor sport movies. It's got drags, sprints, drifts, high speed chases you name it. This blows you off! By the way it's better than Biker Boyz!
67
Confidence 2003,  R)
Confidence
Great movie...I like this film. It's got something different! It's not filled with actions but worth watching!
68
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
This is a very good movie which shows how a mind can change so quickly and the uncontrollable power of the lust of a woman. Diane Lane not only look fantastic but also her performance is really good. And the young kid Erik Per Sullivan's role is nice too. Got a brillinat ending.,really worth watching.
69
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Quentin Tarantino in it! Full throttle. Got something out from nothing!
70
Hoodlum 1997,  R)
71
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Must See! It flows like lake!
72
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?)
One of the best of Jackie Chan! This is one of the most entertaining movies of Jackie Chan. It's got one of the best fight scenes you will ever see in a movie. His maneuvers and tricks in this film are simply amazing. And it's also got some amazing car tricks as well.,even 180s, 360s and some drifts.,and they were brilliantly done. Great movie.
73
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
Watta Film! if you in the mood You'll love this film!
74
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Must watch!
75
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
Well that's what called movies... Animation lovers definitely watch! Got something out of nothing!
76
Ice Age 2002,  PG)
77
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
78
Duma 2005,  PG)
Duma
I favoured this film because I love animals and it's story is really touching and inspiring too. It's about an African Cheetah. It's an adventure movie and I pick this movie from this genre. It's a beautifully done family movie, all can watch together specially if you have bunch of little kids around.
79
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
One of the Best suspicious movies ever!
80
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Action!
81
Torque 2004,  PG-13)
Torque
Wanna have the ride of your fantasy.....Just push play! Brilliant movie. A must watch biker movie, probably the best biker/action movie ever. Great cast. Maritin Henderson and Monet Mazur are looking fabulous.
82
Body of Lies 2008,  R)
Body of Lies
An intense, brilliantly done movie. One of the very best political spy thrillers. Russel Crowe is outstanding and DiCaprio is doing good job too. Mark Strong's performance is well noteworthy as well. It's got the thrill/accent of movies like The Insider and altogether very well directed, scripted, presented movie. Full of drama and intense. A must watch.
83
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
It was really funny until the Bumblebee get cought by Sector 7. From that poing onwards movie changed dramatically. And it's pretty amazing what music can do. It transforms the feelings. In the end it's really worth watching. 5 stars for the creativity asides other facts.
84
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
This is one heck of a story and one heck of a film.
I'm not a big fan of DiCaprio but for me this is the best suit and delivered role for him after Titanic role. For me he owned this role. Not because he is dying in the end, because the whole presentation of his character is brilliant. He never showed that he gives damn about others otherthan him. The flaw of the movie(with actions and thrills) itself is fantastic specially in the end.
85
Money Train 1995,  R)
Money Train
An action film worth watching. I don't know why criticts hate this film that much but this is a highly enjoyable action movie.
86
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
Awesome! The story and the movie is really getting exciting towards the end of the film. Extra half star for the excitement, actions and for the super talented Hit Girl, Chloe Moretz. She is superb.
87
The Departed 2006,  R)
The Departed
It's JUST ONE OF THOSE!

I wish if I can tell *exactly what happened in this movie from the beginning..,Fucking rats.
88
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
This is hardcore baby. Got mind teasing story and nasty actions. The script is solid most of the time but got some minor lapses like Messner letting go hit assassin Skyes in high tense situation and then he had the guts to point a finger to the face of Agent Locke.,and like Elmore wasting time killing his partners' assassin. Any way overall this is really nice one. A hit. It's smokin'!
89
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
This is the chapter two of Bride's en route to find and kill Bill. This should have really made in 70s or something. Fabulous dialogues.,specially David Carradine and Michael Madsen.,."That woman deserves her revenge and we deserve to die" probably the best dialog Madsen ever did. And lot of people would thank Tarantino for letting them see one of the best acting performances, if not the best of David Carradine. This is a great tribute to him.
90
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
Brilliant. An altogether different experience. It's quite hard to produce these types of war movies and this one is done quite well and worth watching. Epic.
91
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Fun ride! This doesn't has Jackie Chan's super flying kicks or ass kicking Martial Arts but rificulously funny. If you don't laugh while watching this then you've got a problem in your nerves. Tucker is the king of thrash talking, he show recpect for nothing but Michael Jackson and also Elizabeth Pena is looking really impressive in her role in this. Super cool.
92
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Wow.
93
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Just Wow.,.I know it's not 100% realistic but the cinematic experience is just awesome. Sometimes it's so pure, natural beautiful, the way it was directed is outstanding. I think this is the best suited role for Penelope Cruz.,she is so natural in this. Jason Lee is great in this and Diaz too. And Tom Cruise is simply outstanding. I hope he won't go down as one of those great actors who have one Oscar to their name. Lot of people thinks he is just an action guy but he is more than a good actor. This guy is just a total package. One of the best ever for me. And the directing of Cameron Crowe is outstanding too. I haven't seen something like this.
94
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
It's getting better and better.,atleast with less sex oriented humor! This one is damn hilarious. You won't see many films hilarious than this.,one of the best comedy movies I have seen. Anna Faris is amazing.,she is a doll.
95
Daylight 1996,  PG-13)
Daylight
Brilliant action movie. There's never a dull moment in this. I would watch Stallone and Amy Brenneman in any action movie. This one is pure nonstop action!
96
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
An Explosive Sci-Fi action movie. Better than Minority Report action wise. Must watch Sci-Fi action thriller. There's no escape from Eagle Eye!
97
The Fighter 2010,  R)
The Fighter
This is what acting is. The movie starts with an amazing display of character acting from Christian Bale. For me the first 20 seconds is enough for award consideration. Fantastic acting performance by Christian Bale. If you ask it from Mark Wahlberg he'll tell, I mean you can see it on the face of Wahlberg. And Amy Adams is doing a great job too. And all the other actors in this movie is doing exceptional job. This movie is in a class of great movies like The Deer Hunter, The Untouchables or so considering the rare occurrence of resounding acting performances we see from each character. A real good movie for a change. And it's based on a true story.
98
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
A war movie which shows more than war. This portraits an in detail almost A to Z story about a US Marine corp from their cadetmanship, freshman training to their Vietnam war experience as soldiers. To be honest I laughed quite a lot in the beginning but the final product is one of the very best war movie experience.
99
Mission: Impossible Ghost Protocol 2011,  PG-13)
Mission: Impossible Ghost Protocol
There's action in a sand storm! I think it's the first time something like that happened. All the action stunts are brilliant. Tom Cruise + action - something to watch. One of the best Mission Impossible movies. Mission Accomplished!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments