My Favorite Movies
| clarknova's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Point Blank 1967, Unrated) |
|
| 2 |
Rear Window 1954, PG)
I think this might be my favourite Hitchcock movie. The scene where Grace Kelly is introduced is astonishing and never fails to take my breath away. There aren't many films that I can think of that take place in a single room and manage to be interesting throughout. The only other that springs to mind is the brilliant Twelve Angry Men. |
|
| 3 |
The Fly 1986, R) |
|
| 4 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 5 |
The Proposition 2005, R) |
|
| 6 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 7 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 8 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 9 |
The Getaway 1972, R) |
|
| 10 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 11 |
Casino 1995, R) |
|
| 12 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 13 |
Pat Garrett & Billy the Kid 1973, R)
I think I can watch James Coburn in just about anything, he has such a great presence on the screen. Lucky for me he's brilliant in this, one of my favourite films. This is typically gritty and bloodthirsty work from Sam Peckinpah, just the way we like it. |
|
| 14 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 15 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 16 |
Straw Dogs 1971, R) |
|
| 17 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974, R) |
|
| 18 |
Save The Green Planet 2003, Unrated) |
|
| 19 |
Psycho 1960, R) |
|
| 20 |
Unforgiven 1992, R) |



















