My Favorite Movies


  clarentia's Rating My Rating
1
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
Moulin Rouge
my favorite musical movie which successfully drag my emotion like roller coaster!
2
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
good story baltimooreeee....n' who the hell is the heavenly lirycist???
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Everything is perfect. The storyline, the casts, the effects, thhe sound, Academy Award is not blind.
4
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
funny, smart, greatly animated, greatly spirited!
5
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
the idea is common already, but the comedy and the story is well-built! love it!
6
Shrek 2001,  PG)
Shrek
So funny. So colorful. So fresh.
7
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Ironically absurd. Funny and touching at the same time. Love it.
8
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
My favorite Prince of Darkness played by the American Psycho and directed by a surrealist? BRILLIANT.
9
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
Il Postino (The Postman)
my favorite foreign movie.very nice poems...
10
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
pixar rules!nice points bout family too.
11
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Finally! My favorite family on the big screen! Though the series are much funnier, it's too funny to be missed.
12
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
very broadway...i love broadway musicals!
13
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
My heroes...great end of the trilogy, and perfect casts. Perfect casts.
14
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
Great comedy wrapped in an insane sea.Juz 2 have fun.
15
Stomp Out Loud 1997,  Unrated)
Stomp Out Loud
Are these musicians crazy?
16
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
The commit suicide is perfectly built, and though it's so sad, it really captures the reality. Carpe diem, my friends...
17
Connie And Carla 2004,  PG-13)
Connie And Carla
i just kept wishin' that duchovny would sing. haha!
18
Arisan! (The Gathering) 2004,  Unrated)
Arisan! (The Gathering)
so fresh, so real, and yes, gay man is a girl's best friend!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments