My Favorite Movies
| clare853's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 2 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 4 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 5 |
Lady and the Tramp 1955, G) |
|
| 6 |
Valentine 2001, R) |
|
| 7 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 8 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 9 |
Marnie 1964, PG) |
|
| 10 |
Psycho 1960, R) |
|
| 11 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 12 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 13 |
Center Stage 2000, PG-13) |
|
| 14 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 15 |
Wolf Creek 2004, R) |
|
| 16 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 18 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 19 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 20 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |
|
| 21 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 22 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 23 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 24 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 25 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 26 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 27 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 28 |
The Break-Up 2006, PG-13) |




























