My Favorite Movies
Movies that I grew up loving (even if they aren't to my standards today) and still love today. Also, these are movies that I can never get tired of watching.
| Claraity's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13)
I love me some Indiana Jones action. This is my favorite Indiana Jones movie out of all four. The elements that made Raiders of the Lost Ark a hit is replayed in here, but it works. I also really like the chemistry between Sean Connery and Harrison Ford, it made for a really funny movie. The story was fun and interesting, and the action was great. I love it! |
|
| 3 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 5 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 6 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 7 |
Maverick 1994, PG) |
|
| 8 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 9 |
Samā taimumashin burūsu (Summer Time Machine Blues) 2005, Unrated) |
|
| 10 |
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001, Unrated) |
|
| 11 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993, R) |
|
| 12 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 13 |
Up 2009, PG) |
|
| 14 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 16 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 17 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 18 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |


















