Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ckyraven666's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
My absolute favorite movie of all time, I will never get tired of this. The music is addicting.
2
Scream 1996,  R)
Scream
Dont you blame the movies, movies dont dreate psychos, movies make psychos more creative!! I will never tire of this movie.
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
My favorite of the Pirates movies. Not just because of Capt. Jack, but i LOVE davy jones!!
4
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Only one of the top 5 movies of all time!!
5
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
The only thing that matters is the ending. Its the most important part of the story.
6
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Amazing about sums it up!
7
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
I have watched this movie so many times its ridiculous lol. I LOVE IT!
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Very touching film, one of my alltime favorites.
9
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Another smashing performance by my hubby Johnny.
10
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Loves me some Ichabod Crane!
11
From Hell 2001,  R)
From Hell
Love this movie, seen it countless times.
12
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
13
Blow 2001,  R)
Blow
Needless to say, outstanding
14
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
I drink your milkshake! Outstanding performance by Daniel Day Lewis.
15
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
A 5 star movie with a 5 star cast!! Alan Rickman is a GOD.
16
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
Wonderful flick I love it. I can relate.
17
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
I loved this so much when I was akid. Hell I still do!!
18
Creepshow 1982,  R)
19
Creepshow 2 1987,  R)
Creepshow 2
I love The raft and The hitch hiker!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments