Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cjyoung832004's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
3
The Ring 2002,  PG-13)
4
Sin City 2005,  R)
5
The Longest Yard 2005,  PG-13)
6
Spider-Man 2002,  PG-13)
7
King Kong 2005,  PG-13)
8
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Saw II 2005,  R)
11
War of the Worlds 2005,  PG-13)
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
The Matrix 1999,  R)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
19
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
Saw III 2006,  R)
25
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
26
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
28
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
29
Scary Movie 2000,  R)
30
Saw 2004,  R)
31
Gladiator 2000,  R)
32
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
33
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 1992,  Unrated)
34
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) 1991,  Unrated)
35
Doragon bôru Z 3: Chikyû marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) 1990,  PG)
36
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 1990,  PG-13)
37
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997,  Unrated)
38
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
39
George and the Dragon (Dragon Sword) 2003,  PG)
40
Kiss of the Dragon 2001,  R)
41
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
42
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
43
Double Dragon 1994,  PG-13)
44
Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God 2005,  Unrated)
45
Red Dragon 2002,  R)
46
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
47
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
48
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
49
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
50
Queen of the Damned 2002,  R)
51
Les Maudits (The Damned) 1947,  R)
52
Children of the Damned 1963,  Unrated)
53
Interview with the Vampire 1994,  R)
54
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
55
Underworld 2003,  R)
56
Underworld: Evolution 2006,  R)
57
Underworld 1927,  Unrated)
58
Resident Evil 2002,  R)
59
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
60
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
61
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
62
See No Evil 2006,  R)
63
Evil Dead 2 1987,  R)
64
Army of Darkness 1993,  R)
65
Legend of Zelda - Ganon's Evil Tower 2003,  G)
66
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
67
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
68
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
69
Fainaru fantajî X (Final Fantasy X) 2001,  Unrated)
70
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 1) 1994,  Unrated)
71
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 2) 1994,  Unrated)
72
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
73
Final Fantasy - Unlimited (TV SHOW) 2001,  Unrated)
74
Legend 1986,  PG)
75
The Dark Crystal 1982,  PG)
76
Blade 1998,  R)
77
Blade II 2002,  R)
78
Blade: Trinity 2004,  R)
79
XXX 2002,  PG-13)
80
xXx: State of the Union 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments