Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cjt1403's Rating My Rating
1
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
This is one of my all time favorite movies. I will gladly talk with anyone about it!
2
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
I even like this one better than the original. Plus it has my dream car as the #1 car on the list.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I love everything about this movie. Just ask me..we'll talk.
4
Windy City Heat 2003,  R)
Windy City Heat
This one's a sleeper produced by Bobcat Goldwaith. If you haven't seen it though check it out. I watched this on Comedy Central at about 2 AM when I was about to fall asleep. It was so funny not only did it wake me up, but it kept me up with laughter till nearly 4:30 AM.
5
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Martial Arts flick at its finest part II.
6
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Realistic ass-whuppin' at its finest. I want to be Tony Jaa when I grow up.
7
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
8
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
9
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
10
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
Beverly Hills Ninja
This was the first movie that really made me laugh out loud. Also the first movie I cared to watch over and over again.
11
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
My sentimental pick. Great visuals and a compelling storyline.
12
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A truly great movie. If you haven't seen it yet definitely check it out. There's good reason it won an academy award.
13
50 First Dates 2004,  PG-13)
14
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great Movie
15
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
"The perfect blossom is a rare thing. You could spend your entire life looking for one, and it would not be a wasted life."
16
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
The definitive Kung Fu flick. Did you know Sammo Hung AND Jackie Chan were also in this movie? :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments