My Favorite Movies


  cjj3's Rating My Rating
1
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Simply the best movie ever
2
Spy Game 2001,  R)
Spy Game
What can I say.
It's on my shortlist.
3
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
4
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Best submovie yet
5
A Bridge Too Far 1977,  R)
A Bridge Too Far
One of best war movies ever made.
6
The Last of the Mohicans 1992,  R)
7
24 Hour Party People 2002,  R)
24 Hour Party People
Simply fantastic. Especially the first half.
8
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
The Rabbit scene at the cinema is brilliant
9
Finding Nemo 2003,  G)
10
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
Maybe Hitchcook's best. Or one of them

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments