My Favorite Movies


  citygirl221's Rating My Rating
1
A League of Their Own 1992,  PG)
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
3
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
4
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
5
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
6
The Wedding Date 2005,  PG-13)
7
Shakespeare in Love 1998,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
Meet the Parents 2000,  PG-13)
12
Underworld 2003,  R)
13
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
14
Gilda 1946,  PG)
15
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
16
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
17
The Crush 1993,  R)
18
Closer 2004,  R)
19
Derailed 2005,  R)
20
Mommie Dearest 1981,  PG)
21
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
22
All About Eve 1950,  PG)
23
Double Jeopardy 1999,  R)
24
Hush 1998,  PG-13)
25
Alexander 2004,  R)
26
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
27
A Perfect Murder 1998,  R)
28
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
29
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
30
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
31
Click 2006,  PG-13)
32
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
33
Failure to Launch 2006,  PG-13)
34
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
35
White Chicks 2004,  PG-13)
36
The Break-Up 2006,  PG-13)
37
Scary Movie 2000,  R)
38
The Hot Chick 2002,  PG-13)
39
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
40
The Color Purple 1985,  PG-13)
41
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
42
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
43
Marlene Dietrich - Her Own Song 2001,  Unrated)
44
The Godfather 1972,  R)
45
Sin City 2005,  R)
46
Murder by Numbers 2002,  R)
47
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
48
Blade: Trinity 2004,  R)
49
The First Wives Club 1996,  PG)
50
The Breakfast Club 1985,  R)
51
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
52
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
53
The Long, Long Trailer 1954,  G)
54
The Sweetest Thing 2002,  R)
55
Shrek 2001,  PG)
56
Shrek 2 2004,  PG)
57
The Notebook 2004,  PG-13)
58
50 First Dates 2004,  PG-13)
59
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
60
Men in Black 1997,  PG-13)
61
Spider-Man 2002,  PG-13)
62
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
63
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
64
Just My Luck 2006,  PG-13)
65
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
66
Friends With Money 2006,  R)
67
Serendipity 2001,  PG-13)
68
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
69
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
70
Red Eye 2005,  PG-13)
71
Eye For An Eye 1995,  R)
72
Guess Who 2005,  PG-13)
73
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
74
Conspiracy Theory 1997,  R)
75
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
76
Selena 1997,  PG)
77
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
78
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
79
Enough 2002,  PG-13)
80
Sabrina 1954,  Unrated)
81
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
82
My Cousin Vinny 1992,  R)
83
The Departed 2006,  R)
84
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
85
The Perfect Man 2005,  PG)
86
Secret Window 2004,  PG-13)
87
Sleepy Hollow 1999,  R)
88
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
89
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
90
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
91
The Black Dahlia 2006,  R)
92
Are We There Yet? 2003,  PG)
93
Twister 1996,  PG-13)
94
What Women Want 2000,  PG-13)
95
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
96
Volcano 1997,  PG-13)
97
The Client 1994,  PG-13)
98
U.S. Marshals 1998,  R)
99
The Fugitive 1993,  PG-13)
100
Casablanca 1942,  PG)
101
The Letter 1940,  Unrated)
102
Bus Stop 1956,  Unrated)
103
Duel in the Sun 1946,  Unrated)
104
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
105
Grease 1978,  PG)
106
The Heiress 1949,  Unrated)
107
Gone With the Wind 1939,  G)
108
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments