My Favorite Movies
| Citius's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Scarface 1983, R) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 5 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 6 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 7 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 8 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 9 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Fan 1996, R) |
|
| 11 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 12 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 13 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 14 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 15 |
Alfie 2004, R) |
|
| 16 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 17 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 19 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 20 |
Blow 2001, R) |
|
| 21 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 22 |
From Hell 2001, R) |
|
| 23 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 26 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 28 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 29 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 30 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 31 |
Plump Fiction 1998, R) |
|
| 32 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 33 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 34 |
Saw 2004, R) |
|
| 35 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 36 |
The Man Without a Face 1993, PG-13) |
|
| 37 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 38 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 39 |
Speed 1994, R) |
|
| 40 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 41 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 42 |
Scream 1996, R) |
|
| 43 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 44 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 45 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 46 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 47 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 48 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 49 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 50 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 51 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 52 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 53 |
Troy 2004, R) |
|
| 54 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 55 |
300 2007, R) |
|
| 56 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 57 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 58 |
The Departed 2006, R) |
|
| 59 |
Batman Begins 2005, PG-13) |


























































