My Favorite Movies


  cisamichanne's Rating My Rating
1
The Crow 1994,  R)
2
Stephen King's It 1990,  Unrated)
3
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
4
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
5
Go 1999,  R)
6
Connie And Carla 2004,  PG-13)
7
Beetlejuice 1988,  PG)
8
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Love this movie since I was a kid. The music and story are great.
9
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
10
Deep Blue Sea 1999,  R)
11
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
12
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
13
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
14
The Witches 1990,  PG)
15
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
16
Alice in Wonderland 1999,  G)
17
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
It's clear why this is such a cult favorite. As said before it is a parody of itself, with thrills and chills and sensual daydreams this is, in my own opinion, one of the best worst movies to ever grace the screens of us unconventional conventionalists!
18
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
A truly great movie. The acting and special effects are wonderful, the music even better. It has me singing along time after time. I definitely recommend it.
19
Bam Bam and Celeste 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments