Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cintarich's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Magical, never too old for Labyrinth!
2
The Butterfly Effect 2004,  R)
3
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
4
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
5
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
6
Hannibal 2001,  R)
7
The Grudge 2004,  PG-13)
8
The Grudge 2 2006,  PG-13)
9
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
Timeless classic tragedy!
10
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Childhood Favourite, My hero Carey Elwes!
11
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I can watch it over and over again! Classic Quotes, Great Action! Followed the first perfectly!
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Sin City 2005,  R)
14
Freddy Got Fingered 2001,  R)
Freddy Got Fingered
Tom Green, Love him or hate him, I love him!!
15
The Family Man 2000,  PG-13)
16
8MM 1999,  R)
8MM
Creeped me out. Always remember the chill it left down my spine..
17
The Weather Man 2005,  R)
The Weather Man
Classic Nicolas Cage
18
Face/Off 1997,  R)
19
Ghost Rider 2007,  PG-13)
20
Matchstick Men 2003,  PG-13)
21
Con Air 1997,  R)
22
In Her Shoes 2005,  PG-13)
23
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
A Lot Like Love
The whole 'one that got away' drama/comedy. A fun, light hearted chick flick that makes me all soft and mushy... :)
24
Pulp Fiction 1994,  R)
25
The Holiday 2006,  PG-13)
26
The Sweetest Thing 2002,  R)
27
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
28
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
29
Shaun of the Dead 2004,  R)
30
Dawn of the Dead 2004,  R)
31
Final Destination 2000,  R)
32
Final Destination 2 2003,  R)
33
Final Destination 3 2006,  R)
34
Stand by Me 1986,  R)
35
Dragonfly 2002,  PG-13)
36
Fight Club 1999,  R)
37
Overboard 1987,  PG)
38
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
39
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
40
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
41
The Green Mile 1999,  R)
42
8 Mile 2002,  R)
43
Silent Hill 2006,  R)
44
Bad Boy Bubby 1993,  Unrated)
Bad Boy Bubby
Sick, Twisted, But Genius!
45
The Others 2001,  PG-13)
46
Requiem for a Dream 2000,  R)
47
House of Sand and Fog 2003,  R)
House of Sand and Fog
Tragic, Sad, Awesome acting
48
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
49
Mallrats 1995,  R)
50
Chasing Amy 1997,  R)
51
Clerks 1994,  R)
52
Secretary 2002,  R)
Secretary
Clever and twisted!
53
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Loved the theories, a great satire on life, and why we are all here?!
54
Vanilla Sky 2001,  R)
55
Candy 2005,  R)
Candy
Great Aussie film. Heartfelt, and raw.
56
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Timeless!
57
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
A movie you stop and think about after. Dakota Fanning in her acting prime.
58
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Soooo Romantic!
59
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Anthony Hopkins in one of his best and evil roles!
60
The Ewok Adventure (Caravan of Courage) 1984,  G)
The Ewok Adventure (Caravan of Courage)
Kiddy Classic!!
61
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
Gross and original!
62
American History X 1998,  R)
American History X
you dont forget this movie. Edward Norton was at his very best.
63
Red Dragon 2002,  R)
64
The Notebook 2004,  PG-13)
65
Color of Night 1994,  R)
Color of Night
Awesome twist! A must see!
66
Saw III 2006,  R)
Saw III
Best Saw yet!
67
Spellbinder 1988,  R)
68
Dirty Love 2004,  R)
Dirty Love
Absolutely ridiculously funny! Goes a little too far in some bits, but raw comedy at its best! Youll love it or out right hate it.
69
Freeway 1996,  R)
Freeway
The tale of Little Red Riding Hood gone twisted and wrong! Reese is Foul mouthed and anything but classy! Stupidly funny
70
The People Under The Stairs 1991,  R)
The People Under The Stairs
Seriously disturbed family behaviour. Great Horror story with classic terrible acting!
71
Spun 2002,  R)
Spun
Raw, Real, and Gritty.
72
Little Children 2006,  R)
Little Children
I dont realy know why I liked this. I watched it from beginning to end. Even though left unsatisfied, I stilll dont fully regret the 2hours it took from me...
73
Identity 2003,  R)
Identity
Great twist. Good story.
74
The Jacket 2005,  R)
75
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
76
Idle Hands 1999,  R)
77
Dogma 1999,  R)
78
Saw II 2005,  R)
79
Saw (short film) 2003,  Unrated)
80
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
Moving. Fantastic Directing and Performance by Billy Bob.
81
Heart and Souls 1993,  PG-13)
82
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
I adored this movie. Trying to understand such a tragedy as 911 is difficult, and this movie realy tapped in and broke through to me. The immense personal trauma so many people must still be left greiving with is overwhelming. Im a girl, I cried! it was an incredibly touching movie, and the performances were brilliant. The directors commentaries were worth a watch as well. his interpretation of Adams character wandering the streets of New York years after losing his family on one of the planes of 911, is reflective of the shocked state so many NY'ers were in on the day of the attack, and implies that he is still in that state of shock, and cannot move on from that day. The movie starts off slow, leaving you to wonder if it is going to go deeper, but it does, and the emotion brought with this is powerful, and the insight to ones immense heartbreak and personal struggle is incredible. Realising that there are thousands upon thousands of people out there having to deal with the same tragedy is a sad and tragic revelation. At the same time as delivering a strong and powerful message about the loss and grief created by 911, the film also tapped on a theme of 2 men, both needing the support and the freedom to be themselves, and live life, which they find in each other. There are many more themes of friendship, self-awareness, communication and trust at play in this movie. For a tragedy based plot, this film still delivers a touch of comedy, with the characters still able to adapt humour into their everyday lives, and the film leaves you sobbing one moment, and letting out a belly laugh the next. To me, it captured the essence of how we get by in lifes difficult moments perfectly, and the friendship and psychological chemistry between the 2 characters was flawless. Needless to say, I loved this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments