My Favorite Movies
Give list a short description
| cinoopy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
The Changeling 1980, R) |
|
| 3 |
The Amityville Horror 2005, R) |
|
| 4 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 5 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 6 |
Scarface 1983, R) |
|
| 7 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 8 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 9 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 10 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 11 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 12 |
Road House 1989, R) |
|
| 13 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002, R) |
|
| 14 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 15 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 16 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 17 |
The Basketball Diaries 1995, R) |
|
| 18 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 19 |
Saw II 2005, R) |
|
| 20 |
The Amityville Horror 1979, R) |
|
| 21 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 22 |
Grease 1978, PG) |
|
| 23 |
Scream 1996, R) |
|
| 24 |
At First Sight 1999, PG-13) |
|
| 25 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991, PG-13) |
|
| 26 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 27 |
American Pie 1999, R) |
|
| 28 |
The Mighty Ducks 1992, PG) |
|
| 29 |
Wildcats 1986, R) |





























