My Favorite Movies


  1. cinnamontree
  2. Suvi

Alphabetical order.

  cinnamontree's Rating My Rating
1
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Makes me cry and makes me laugh. The ending combined with the genius's music drains my tear channels.
2
Angels in America 2004,  Unrated)
Angels in America
Truly amazing piece of work. Actors were perfect for their roles and dialogue was exceptional.
3
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) 2008,  R)
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex)
I believe there's so much things to say about this subject but it isn't necessary to cram them all in one movie. Therefore there were a couple of scenes that weren't just going nowhere. However... it was fascinating. Absolutely kept me gripped the whole time, great acting and minimalistic cinematography (kind of like those old German crime tv series).
4
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
The visual look is stunning and it's probably the first science fiction film I truly enjoyed. Quite amazing story as well, it has so many layers.
5
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari)
For once the plot made me pleasantly confused. And it was overall pretty ahead of its time so kudos for that. [edit] I watched it again recently and liked it even more. You know what they say: it takes time to fall in love to great masterpieces (or something like that).
6
Cat People 1942,  R)
Cat People
I adored the subtleness and the play with shadows. Excellent eerie film noir.
7
The Company of Wolves 1984,  R)
The Company of Wolves
At first I was constantly cracking up but towards the end it actually improved. Lots of symbolism and pretty scenes. Though I would say that Carter's The Bloody Chamber is maybe more fruitful to read than watching this. Despite the charming wolf. And folks: if you see a naked man prowling in the woods, run for your life! xD

Edit: Yeah, well, I saw it again and though it is unintentionally hilarious it's still damn captivating. But really, the good parts are very good. Lots of symbolism and pretty scenes. I can't explain, it's like a trippy fantasy or a dream with Freud written all over the place.
8
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
Pacino basically leads the whole show and the look on his face during the ending scene just shows exactly why he's amazing. The movie is based on a true story but it's a little misleading because the events didn't occur exactly the way they are described and whereas you begin to feel sorry for "Sonny" the real John seemed a really demanding, difficult and unpleasant personality.
9
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
A study on different exploitations but the real John Merrick's life wasn't exactly what this movie portrays it to be. Despite the taking of liberties it's wonderfully subtle image of a man who just happens to look different and what is sadly the first thing people see.
10
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
A little predictable but it's still unique (at least at that time's point of view) and slightly creepy, especially towards the end.
11
Hair 1979,  PG)
Hair
[edit: I'm adding this to my favourites. I simply can't get it out of my head. Juicy Drew Sarich clips now, please ;) ] Some really memorable songs and great plot included with excellent cast. I recommend watching the French document "Hair, let the sun shine in". It really helps you understand the circumstances where this musical was born and the effects. Really moving.
12
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Weird, quirky and fantastic music. Well deserves its cult status.
13
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
If I ever see this again I'm sure I will like it even more. The arthouse style is not that familiar to me so it took some time to get used to the pacing and style. The only thing that bothered me was Marion's monologue in the end. Seemed misplaced a bit.
14
Jacob's Ladder 1990,  R)
Jacob's Ladder
Very gripping and interesting. Reality and hallucinations get mixed up and in the end nothing is what it seems.
15
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
A fascinating fantasy world with catching music.
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Gary Oldman's maniac character is just one of the interesting aspects. It has more depth to the characters than any action movie I have ever seen.
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The most boring of the three but it gets around to start properly it's beautiful to watch.
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The most dark of the three which is a good thing but then again the constant battling can be exhausting despite the wonderful execution. And may I ask, why did they do that to Haldir?!
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Amazing end to the trilogy, by far the most beautiful and touching.
20
M 1931,  Unrated)
M
An excellent portrayal of both the murderer's mind and the mob's reaction to the horrible events. Hauntingly beautiful camera work and Peter Lorre is amazing.
21
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Great twist in the end. An example how creepiness can be achieved without extreme gore.
22
Pandora's Box 1929,  Unrated)
Pandora's Box
Just what I expected. Brooks's performance is amazing as a seductress and it's obvious why the movie became controversial.
23
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
Stark, emotionally draining and surprisingly graphic. The music fits perfectly and the simplicity affects you more than you would think. Lots of close ups bring the viewer to the heart of pressing atmosphere.
24
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Beautiful story of survival and the horrors of war.
25
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
Queen Margot (La Reine Margot)
Hauntingly beautiful and amazing actors. Especially Charles, portrayed by Anglade, is - well, crazy to say the least. Heart wrenching ending but because of the gore it may not be for everyone.
26
Rent: Filmed Live on Broadway 2008,  Unrated)
Rent: Filmed Live on Broadway
Well, I'll never be able to see this on Broadway so this is a good consolation. Of course you can never mix a movie and a live performance successively but this comes close enough. Didn't like Justin Johnston but it was still amazing to see this shot at such a close range, the dvd will definitely start to ware out from excessive watching.
27
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Not for everyone's sense of humour but I just love it. Hilarious and good music.
28
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Striking story about one man who wanted to save thousands of innocents.
29
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
Amazing camera work. The ending where some of the characters face their destiny is crushing, but somehow right at the end it turns a little lighter. That is the key here. There's fear of death of which all try to cope in their own way, but at the same time strawberries and milk along with warm sun and singing birds make fears, doubts and sorrow thin and meaningless. Let's not forget the humour, too. The scene where Death is sawing a tree under one of the characters is hilarious. There's just bubbly laughter and a comforting blue sky always present in the background, despite some intense scenes of cynicism and despair.

I shall remember this moment: the silence, the twilight, the bowl of strawberries, the bowl of milk. Your faces in the evening light. Mikael asleep, Jof with his lyre. I shall try to remember our talk. I shall carry this memory carefully in my hands as if it were a bowl brimful of fresh milk. It will be a sign to me, and a great sufficiency.
30
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Why haven't I seen this before? It was hilarious and the ending scene just cracked me up. Truly one of the best comedies and which deserves the title "favourite movie".
31
La Strada (The Road) 1954,  PG)
La Strada (The Road)
My heart sank at the end. A beautiful and simple story with so many wonderful scenes, most favourites are with Basehart.
32
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
Oh yes. Brando's performance is intense (comparing to Leigh who managed to irritate me, I guess her style wasn't my cup of tea) and everything just kept me wide awake and glued to the screen. Heat makes everybody crazy ;P
33
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931,  Unrated)
Vampyr - Der Traum des Allan Grey
Kind of surrealistic atmosphere. Excellent directing and beautiful scenes.
34
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
La Vie en Rose (La Mome)
I confess not being familiar with Piaf as a person (though I do like some of her songs) but this made me want to learn more. The way the movie was shot was wonderful because it showed only certain moments of her life but not necessarily the best known. One cleverly shot moment in particular moved me into tears but I don't want to give any spoilers.
35
Vincent and Theo 1990,  PG-13)
Vincent and Theo
Roth really transforms himself as Vincent which itself is a remarkable achievement. Every single word and act shows the bond between the two brothers. I like the pace and how some of the scenes are just filled with silence or the hauntingly perfect music. Final minutes are touching and depressing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments