My Favorite Movies


  cinefico83's Rating My Rating
1
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
2
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
Wonderful!!!...
3
Psycho 1960,  R)
Psycho
Mi película favorita de todos los tiempos!!!...
4
Vertigo 1958,  PG)
5
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
A beauty love story!!!...
6
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
Truffaut is a genius!!!...
7
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!) 1984,  Unrated)
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!)
La primera gran película de Almodóvar!!!...
8
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1984,  Unrated)
9
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
Una obra maestra del cine universal!!!...
10
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
11
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
12
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
13
La Comunidad (Common Wealth) 2000,  R)
La Comunidad (Common Wealth)
Carmen Maura, como siempre, está fantástica; pero el resto del casting no se deja opacar por ella!!!... Muy buena!!!...
14
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
Brando is God!!!!...
15
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
A great american movie!!!...
16
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
The screenplay is fantastic!!!...
17
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
Hitchcock is the best!!!...
18
Rope 1948,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments