My Favorite Movies


  cinebeats's Rating My Rating
1
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
2
Performance 1970,  R)
3
Venus in Furs (Paroxismus) 1969,  R)
4
If.... 1968,  R)
5
Blow-Up 1966,  Unrated)
6
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
7
Youth of the Beast (The Brute) (Yajû no seishun) 1963,  Unrated)
8
The Devils 1971,  R)
9
Le Mépris (Contempt) 1963,  PG)
10
Kurotokage (Black Lizard) 1968,  Unrated)
11
Spirits of the Dead 1968,  R)
12
Female Prisoner 701 Scorpion 1972,  Unrated)
13
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
14
The Reflecting Skin 1991,  R)
15
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
16
A Zed and Two Noughts 1985,  R)
17
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
18
Kawaita hana (Pale Flower) 1974,  Unrated)
19
Zeder 1983,  R)
20
Daughters of Darkness 1971,  R)
21
Martin 1978,  R)
22
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
23
The Innocents 1961,  Unrated)
24
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
25
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
26
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
27
Jean De Florette 1986,  PG)
28
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
29
The Tenant 1976,  R)
30
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
31
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
32
Possession ,  R)
33
Femina ridens (The Frightened Woman) (The Laughing Woman) 1969,  R)
34
Boom! 1968,  PG)
35
Belle de Jour 1967,  R)
36
Plein soleil (Purple Noon) (Blazing Sun) (Full Sun) (Lust for Evil) 1960,  PG-13)
37
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
38
Dead Ringers 1988,  R)
39
Portrait of Jennie 1948,  PG-13)
40
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments