My Favorite Movies


  cinder1973's Rating My Rating
1
24 Hour Party People 2002,  R)
24 Hour Party People
a little choppy at times, but also very good editing b/t real clips & the movie. if you like joy division, new order &/or the happy mondays, you will LOVE this movie!
2
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
i forgot just how funny this movie is--beautiful music--tom hulce is incredible...if you remember nothing else from this film, you will remember the deathbed composing scene
3
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
"A movie about a perverted man...I hated it" were the comments I heard when I worked at [insert mammoth video store company name here]. I told them to watch it again. Or not. They obviously didn't get it. A beautiful story of what's behind suburban doors without any cliches. Annette Bening is stunning when she yells...all the characters, even minor ones, have so much depth. Look for Alison Janey (West Wing) as a depressed mother--not a big part, but she is wonderful.
4
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
The first time you watch it you might think...I don't know -- kind of cheesy. Believe me, watch it again. And sad to say, with the subtitles--sometimes the best jokes get a little lost with the gritty Irish accents. Wonderful flick--if you like Pulp Fiction, Lock Stock & Two Smokin' Barrels or Snatch, you'll love this movie. It never gets old.
5
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
How can you not love this movie? Audrey Hepburn as the free-spirited, confused Holly Golightly. By the way, Truman Capote wrote the short story and I highly recommend it.
6
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
a beautiful, beautiful movie. classic.
7
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
I cannot tell you how much I love this movie. In my opinion, Kevin Smith's best.
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
I used to watch this all the time as a teen but not so much any more. It's disturbing but still an amazing movie. One of Kubrick's best.
9
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
amazing, amazing movie!!!! great date movie--it's epic, but so worth every minute. probably kidman's and definitely zellweger's best roles yet
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
a beautiful, beautiful film. a great date movie--martial arts, romance, great cinematography.
11
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
one of the best old sci-fi flicks of all time!
12
Dead Again 1991,  R)
Dead Again
i just love this movie. plain and simple. don't read the synopsis on the back of the box, b/c it dosn't describe the gem that is inside. look for robin williams as a bitter grocery store clerk. a little dated (early 90s cell phones) but still great
13
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
great movie...disturbing. burt reynolds' best
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
an amazing, beautiful movie--if you don't like jim carrey, just don't worry about it--believe me, you must see this film
16
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
i cannot tell you how much i love this film. another kubrick masterpiece. he took two years to film this film, which i'm convinced added to the end of tom & nicole. if you were bored of this flm the first time, please watch it again keeping in mind the crazy things we do & think when confronted with jealousy. by the way, i think it is the only film in which the very last word is "f__k"
17
Free Enterprise 1998,  R)
Free Enterprise
Star Trek fans, Will and Grace fans and movie buffs will love this film. A cross between The Player and Swingers, starring William Shatner playing himself. We are introduced to Bill looking at porn in a used bookstore. No kidding. A film about trying to make it in LA and falling in love after 30.
18
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
great, great comedy...i could watch it again & again.
19
Garden State 2004,  R)
Garden State
i love this film!!!! zach braff is amazing! a wonderful directorial breakthru.
20
Get Shorty 1995,  R)
Get Shorty
awesome movie. i love it!
21
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Amazing movie...I can watch it over and over again. Anne Bancroft's expressions during the seduction scene are enticing.
22
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
Along with Clockwork Orange this has been on my top ten list for well over a decade. Truly stands the test of time. There's one or two cheesy things (like Harold doing a Tarzan yell), but overall a beautiful love story. Mentioned in "There's Something About Mary" as Mary's favorite love story.
23
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
one of the best and sexiest vampire films of all time
24
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
still amazing after 25 yrs..."snakes...why did it have to be snakes"
25
Kiss of the Spider Woman 1985,  R)
Kiss of the Spider Woman
one of william hurt's best performances ever
26
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
this is amazing! natalie portman is so good.
27
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
a brilliant, brilliant film! steve carell is great...but so is everyone in it. the writing is honest, the family's dysfunctions believable & the unsaid commentary on beauty contests beautifully just. there were so many places this movie could have gotten too silly or could have copped out--and it didn't. a stunning, wonderful film.
28
Logan's Run 1976,  PG)
Logan's Run
what a fun movie. watch with "barbarella" for a does of classic cheesy sci-fi
29
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
a stunning film...only the spanish could have pulled this off. a dark, dark fairy tale against a dark time in spain. mere words cannot describe how beautiful, hopeful, imaginative and sad this movie is. not only a study of a child's imagination and resiliance, but of resiliance during wartime in general. a brilliant film. please try to see in the theatre!
30
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
one of my all-time favorites!
31
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Again, an amazing film that must be watched multiple times. If you haven't seen it you must be young or living under a rock. It's probably the tamest Tarantino flick, er, except for the "gimp" scene..
32
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
one of the most amazing movies--great music, amazing alternate endings to lola's situation. this one truly had to be seen on the big screen to be appreciated. not since "the wall" did a "musical" movie affect me so much. there is plenty of dialogue, plot and characters, but there is also great music and animation. a wonderful german film. can;'t say enough good stuff about it.
33
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
this is such a beautiful, amazing conclusion to the wonderful "firefly" series; even if you haven't seen "firefly" & you like sci-fi, you'll appreciate this film. but do yourself a favor--just borrow or rent all the episodes of "firefly" & then watch "serenity"--we did that over a balmy memorial day w/e & it was so great.
34
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
great movie
35
Shopgirl 2005,  R)
Shopgirl
i love this film!!! the writing, the acting--the relationships seemed real to me...not your usual ghastly romantic comedy formula.
36
The Silence of the Lambs 1991,  R)
37
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
beautiful book, beautiful movie
38
Two for the Road 1967,  Unrated)
Two for the Road
An unknown Audrey Hepburn & Albert Finney gem, showcasing a couple's 25 years together through road trips...if you get this on DVD for V-Day your sweetheart will thank you.
39
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) 1991,  R)
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt)
long, but well worth it
40
Wise Blood 1979,  PG)
Wise Blood
a masterpiece...perfectly adapted from flannery o'connor's novella...ministry samples from this movie for their re-mix of "jesus built my hotrod"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments