My Favorite Movies


  cillanxc's Rating My Rating
1
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
A beautiful movie. There's hardly any other word to describe it. It's beautiful, and it's flawless. It tops every other superhero movie I've seen. It's a must.
2
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
One of the best action/thriller movies of all time. Matt Damon and Franka Potente are excellent.
3
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Not as good as the first, but still amazing! I love Matt Damon as Jason Bourne. The movie keeps you on the edge of your seat and makes you think.
4
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
This is such a great movie...can't beat Humphrey Bogart's performance. Some of the most memorable quotes in film history. It's beautiful.
5
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
"Cloverfield" is short but it's anything but simple. It's amazingly poignant, with a cast of living, breathing, real-life characters you actually care for. Tops "I Am Legend" in my book.
6
Cool Runnings 1993,  PG)
7
Flyboys 2006,  PG-13)
Flyboys
I can't belive this movie bombed at the box office. James Franco was amazing in a leading role. The story was captivating, and the cinematography was wonderful. I wish I could have seen it on an IMAX screen!
8
The Great Escape 1963,  Unrated)
9
Gladiator 2000,  R)
10
Hitch 2005,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Matrix 1999,  R)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Pure magic. Nothing will ever equal "Star Wars" for its innovation, its timelessness, and its cast of unforgettable characters. A classic, in every sense of the word.
14
That Darn Cat! 1965,  G)
That Darn Cat!
Timelessly hilarious. I've loved this movie for years.
15
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
Cary Grant's expressions and reactions are priceless.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments