My Favorite Movies


  ciganabonita's Rating My Rating
1
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
"spoon full of sugar makes the medicine go down"
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
it was really good but i thought it could of been a bit better. i got a bit confused at times.
5
Remember the Titans 2000,  PG)
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
mmmmm chocolate and johnny depp, wat more could a girl ask for, lol
7
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
just chocolate
8
The Sound of Music 1965,  G)
9
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
10
Asterix and the Vikings 2006,  Unrated)
11
The Producers 2005,  PG-13)
12
The Italian Job 2003,  PG-13)
13
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
so romatic
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
16
Finding Nemo 2003,  G)
17
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
18
Saw II 2005,  R)
19
The Birdcage 1996,  R)
The Birdcage
its just funny
20
Saw 2004,  R)
21
Grease 1978,  PG)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
really good
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
this movie was a kids version of LOTR, but i liked it
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
27
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
its probably one of the most seductive in a gross way, but in a really weird way i liked it.
28
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
theres no plce like home. and its true
29
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003,  G)
30
Footrot Flats: The Dog's Tale 1986,  Unrated)
Footrot Flats: The Dog's Tale
it may ba an old movie but it is one of the best.
31
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
its really funny
32
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
i havent seen all of it cause i was on the plane and kinda fell asleep but wat i did see, it was good
33
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
it is one of my fav action movies.
34
X-Men 2000,  PG-13)
35
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
36
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
37
Men in Black II 2002,  PG-13)
38
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
39
Matchstick Men 2003,  PG-13)
40
Men in Black 1997,  PG-13)
41
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
i like vamps, they are so cool
42
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
43
Finding Neverland 2004,  PG)
44
Click 2006,  PG-13)
45
Night at the Museum 2006,  PG)
46
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
what can i say, it was very intense movie and Ben Whishaw portrayed the character very well.
i havent read the book but now i want to.
it was really weird and not what i was expecting but i dont know what i was expecting.
47
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
wat a hot and romanic movie. guys could learn a few things from this. ;)
48
Ghost Rider 2007,  PG-13)
49
Ghost 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments