My Favorite Movies
| cifra2es's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Thing 1982, R) |
|
| 2 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 3 |
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993, R) |
|
| 4 |
Little Shop of Horrors 1986, PG-13) |
|
| 5 |
El Milagro de P. Tinto (The Miracle of P. Tinto) 1998, Unrated) |
|
| 6 |
The Blair Witch Project 1999, R)
One of the few truly scary movies that has been made with intelligence. Once you buy its premise, you simply can't object anything about it. If it gets you, it grabs you and simply doesn't let you go. Some say it's boring. Ok, go rent another Friday the 13th. Real horror ain't to see the guts of people, but comes from the unknown. |
|
| 7 |
Hairspray 2007, PG)
Can I say that despite the b.o. hit and the critical acclaim this movie is still UNDERRATED?. Talking about the artistic quality of the movie and the play itself... this is one of the most perfect movies of the last decade, in all senses. Travolta's performance is simply awesome, even if not anyone's cup of tea. His Edna is another icon more in his hands, adding to Tony Manero, Danny Succo, Chili Palmer or Vincent Vega. The man - like him or not - is a simply amazing actor, when in state of grace. |
|
| 8 |
Missing 1982, PG) |
|
| 9 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 10 |
Binta y la gran idea (Binta and the Great Idea) 2004, Unrated) |
|
| 11 |
Priest 1994, R) |
|
| 12 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 13 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 14 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 15 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 16 |
One, Two, Three 1961, Unrated) |
|
| 17 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 18 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 19 |
The Shining 1980, R) |
|
| 20 |
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988, R) |
|
| 21 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 22 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 23 |
Babe 1995, G) |
|
| 24 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 25 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 26 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 27 |
Get Shorty 1995, R) |
|
| 28 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 29 |
The Piano 1993, R) |
|
| 30 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 31 |
Bearcity 2010, Unrated) |
































cifra2es posted 3 years ago
Not really a top, but will be updating it, constantly... no special order but #1 which is John Carpenter's The Thing