Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ciclope1eye's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Babel 2006,  R)
3
Blade 1998,  R)
4
Eragon 2006,  PG)
5
Final Destination 2000,  R)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Jurassic Park 1993,  PG-13)
8
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
9
Night at the Museum 2006,  PG)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
good
11
The Lion King 1994,  G)
12
The Lord of the Rings 1978,  PG)
13
The Sound of Music 1965,  G)
14
The Waterboy 1998,  PG-13)
15
Underworld 2003,  R)
16
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
17
The Mask 1994,  PG-13)
18
Cast Away 2000,  PG-13)
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
20
Anastasia 1997,  G)
21
John Q 2001,  PG-13)
22
Home of the Brave 2006,  R)
23
Happy Feet 2006,  PG)
24
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
You have to see more than one time!
25
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
Multiply personality
26
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
Smokey and the Bandit
Is one of my favorites
27
The Miracle Worker 1962,  Unrated)
The Miracle Worker
One of her best
28
National Velvet 2000,  G)
National Velvet
the best
29
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
30
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
31
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
32
Son of Rambow 2007,  PG-13)
Son of Rambow
Is going to be like his father?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments