My Favorite Movies


  chunlingho's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Ummm...like THE BEST MOVIE EVER. Srry, I have a thing for gangster films. Marlon Brando is my hero.
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Sooooo sweet. I cried :( A reaaally good movie to watch with your dad. Just a really beautiful film.
3
Up 2009,  PG)
Up
Best Pixar movie yet. It's like the perfect movie: it makes you laugh, cry, sit at the edge of your seat, and roll over. Honestly, I do NOT understand how Pixar does it EVERY TIME. WHY IS THIS MOVIE SO RIDICULOUSLY GOOD?? GAHHHHH!!! SO AMAZING!!
4
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
My all time favorite Pixar movie. Sooo cute and cool.
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The best out of the LOTR trilogy and the one that stuck most to the original novels. Tolkien would've been proud with this one.
6
Snatch 2001,  R)
Snatch
I LOVED the dual storylines that crisscrossed together. Hilarious and dark at the same time.
7
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
AMAZING movie. I can't think of ANYTHING wrong with this movie.
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Loved it. It was an interesting concept, to put child-like innocence in such brutality. Good movie.
9
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Best of the series. I thought this was a good ending to the Indiana Jones epics but I guess Lucas and Spielberg didn't. The Holy Grail is such a good ending artifact...
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Best Roman movie. Ridley Scott's best film. Joaquin Phoenix was AMAZING!!! And the fight scenes are classic.
11
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Pretty good. A few too many characters resulting in a slight lack of character depth, and they kinda stuffed too much stuff into one movie but overall, still quite ok. Heath Ledger is PHENOMENAL. Joker is the best villain EVER.
12
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War)
One of the best war films out there. Very emotional brother movie. Almost cried.
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I really liked this movie, simply because it's an excellent example of Quentin Tarantino just doing whatever he wanted, yet still making it work. The best of independent mainstream film.
14
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Really good movie. Captures life in the ghettos perfectly and keeps you involved until the end. Incredible that it can still have good character development with so many people.
15
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Good movie. Liam Neeson is amazing as usual. Very touching and moving.
16
District 9 2009,  R)
District 9
WOW. Simply WOW. Best Sci-Fi movie EVER. Amazing themes woven into a sci-fi storyline. Just simply amazing storytelling and visuals.
17
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
This was surprisingly good. I thought it'd be Ice Age quality but maaan, it's FUNNY. Hah hah. Good movie.
18
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
D-Day fight scene will forever be one of the staples of all WWII fight scenes.
19
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
Fong juk (Exiled)
Really cool shooting action drama. Just really really cool. Nothing else I can say about it.
20
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Indiana Jones movies are ALWAYS classics. Good, but not as good as The Last Crusade. But classic, classic film.
21
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Written like a short story and played out like one too. Or is it more like a play? Another Quentin Tarantino masterpiece.
22
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) 2004,  Unrated)
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember)
Soooooooooo sweet and sad at the same time. [sniff] I DEFINITELY recommend it :D
23
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Good movie. Very enjoyable. Amazing cast (Christoph Waltz was INCREDIBLE) and really good dialog. Worth the watch.
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Like Snatch, amazing plot and incredible script. Snatch was better though.
25
Training Day 2001,  R)
Training Day
GOOD MOVIE. Very surprising. Turns your average "street-smart cop/trainee cop" movie totally backwards.
26
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
Awesome movie, but was kinda short. Wished they could make it longer. Meh, I hear they're making like 6 sequels for this anyway...
27
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
Hah hah funny.
28
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Best gun fight movie ever. Good cast and amazing fight scenes.
29
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Confusing plot that makes no sense even if you played the game but the fight scenes are INCREDIBLE and the graphics AMAZING. But the dubbed version ruined the movie. Watch the Japanese version.
30
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
One of my all-time favorite comedies. Ben Stiller's finest. There sooo many classic lines and poses :P

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments