My Favorite Movies


  chunkyvege's Rating My Rating
1
Imitation of Life 1958,  Unrated)
2
The Ten Commandments 1956,  G)
3
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
4
The Sound of Music 1965,  G)
5
My Fair Lady 1964,  G)
6
Fame 1980,  R)
7
Dogville 2003,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
9
Crash 2005,  R)
10
Sin City 2005,  R)
11
Yentl 1983,  PG)
12
Shrek 2001,  PG)
13
Traffic 2000,  R)
14
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
15
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
16
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
17
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
I really enjoyed this movie, there were some inconsistencies with regard to the original such as Spock's Mother dying and Vulcan being destroyed, but the movie did have to do with changes in the time continuum, so this could explain the inconsistencies. Other than that, I thought the casting was amazing and I loved it.
18
The Others 2001,  PG-13)
The Others
http://content8.flixster.com/movie/38/91/38/3891386_tmb.jpg
19
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
20
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
21
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
22
Star Trek Generations 1994,  PG)
23
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
http://content8.flixster.com/movie/38/91/38/3891386_tmb.jpg
24
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
28
Dracula 1958,  Unrated)
29
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
30
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
32
The Matrix 1999,  R)
33
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
http://content8.flixster.com/movie/38/91/38/3891386_tmb.jpg
34
The Matrix Revolutions 2003,  R)
35
The Matrix Reloaded 2003,  R)
36
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
37
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
38
The Terminator 1984,  R)
39
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
40
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
41
Pay It Forward 2000,  PG-13)
42
The Village 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments