My Favorite Movies


  christuti's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Sheer Perfection, it has laughter, romance, a woman's scorn, song, dance and GENE KELLY.. what's not to love. If This movie doesn't make happy at the end of the day then... SHOOT yourself!!! You have some serious damage.
2
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
My big-olde heartache started w/ this movie!!!
3
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Please! One Word, Four Letters... TOTO!
4
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
There's a really thin line between cartoons and "reality". Chesire Cat & Mad Hatter rock!!!
5
Casablanca 1942,  PG)
6
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
OMG The Trolly Song!!!!!!!
7
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
8
Labyrinth 1986,  PG)
9
A Star Is Born 1954,  PG)
10
The Usual Suspects 1995,  R)
11
Hook 1991,  PG)
Hook
Come On!!! Its Peter Pan, and it's Neverland, Its Dame Maggie Smith, and Its Spielberg. I don't care how much people whine about it. The only god-awful thing in this movie is JULIA ROBERTS.
12
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
At the end of this movie one can't help but feel HAPPY!
13
An American in Paris 1951,  G)
An American in Paris
minelli + kelly = my happiness!
14
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
three words: The Rainbow Connection!
15
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
Just awesome... Steve Martin as funny as I've seen hi and then Suddenly Seymour... Ummmm!
16
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
18
Bachelor Party 1984,  R)
Bachelor Party
A true gem for any REAL Tom Hanks fan... I don't care what people say this movie's one of the best.
19
L.A. Confidential 1997,  R)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
Please like you need a comment!
22
Swing Time 1936,  Unrated)
23
Schindler's List 1993,  R)
24
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Yeah, another Spielberg masterpiece! Another movie that made my realize...<>... that real friends...<>... don't exist....<>...
25
The Goonies 1985,  PG)
26
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
27
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
28
Pillow Talk 1959,  Unrated)
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
OMG! Wasn't looking forward to this movie. Then I got stuck in Blockbuster with nothing else to rent like a most times so I rented it and I COMPLETELY LOVED IT!!!! Watched it for like two-weeks straight.. more than once in a day and I still love it. Specially the end of the American-version, there a SOOOO MANY great scenes and the DIRECTING WAS EXCELLENT!!!!!! PLUS: MR. Darcy what a voice & what a hottie!!! <>
30
Mallrats 1995,  R)
31
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
just loved it!
specially bobby de niro ;)

highly recommend it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments