My Favorite Movies


  christophb123's Rating My Rating
1
Blade 1998,  R)
2
The Thing 1982,  R)
The Thing
one of the ultimate sci fi horrors. the constant suspence, lack of trust and tricks between the characters gives this movie a unique and unforgettable atmosphere. Kurt Russels role is a great anti-hero. the SFX look great even when compared to todays standards.
3
Blade II 2002,  R)
4
Dawn of the Dead 2004,  R)
5
The Matrix 1999,  R)
6
Predator 1987,  R)
7
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
8
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
9
Tremors 1990,  R)
10
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
maybe the most brutal installment very cool looking forward to 0.5
11
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
an impressive remake as it takes a new direction completely
12
Waterworld 1995,  PG-13)
13
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
one of the best ever
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
part 3 of the what could be the 2nd best film ever behind blade
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
Con Air 1997,  R)
18
Romeo Must Die 2000,  R)
19
Demolition Man 1993,  R)
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
pure quality film
21
Alien3 1992,  R)
22
The Matrix Reloaded 2003,  R)
23
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
24
Escape from New York 1981,  R)
25
28 Days Later 2002,  R)
26
Alien Resurrection 1997,  R)
27
Aliens 1986,  R)
28
The Devil's Rejects 2005,  R)
29
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
30
Leprechaun in the Hood 2000,  R)
31
Tremors 4 - The Legend Begins 2004,  PG-13)
32
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
classic in the amazing series
33
La Haine (Hate) 1995,  R)
34
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
35
Hustle & Flow 2004,  R)
36
The Punisher 2004,  R)
37
Blade: Trinity 2004,  R)
38
The Matrix Revolutions 2003,  R)
39
Ghost Rider 2007,  PG-13)
40
The Terminator 1984,  R)
41
Batman Begins 2005,  PG-13)
42
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
43
Critters 4 - They're Invading Your Space 1991,  PG-13)
44
Natural Born Killers 1994,  R)
45
Zombi 2 1979,  R)
46
Land of the Dead 2005,  R)
47
Night of the Living Dead 1968,  R)
48
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
49
Resident Evil 2002,  R)
50
The Evil Dead 1981,  R)
51
Cube 1997,  R)
52
Wrong Turn 2003,  R)
53
The One 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments