My Favorite Movies
| christka19's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13) |
|
| 2 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Journey to the Center of the Earth 2008, PG) |
|
| 4 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 5 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 6 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Babylon A.D. 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 10 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 11 |
Jumper 2008, PG-13) |
|
| 12 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Constantine 2005, R) |
|
| 14 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 15 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 17 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 18 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 19 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 20 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 21 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 22 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 23 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 24 |
Zoom 2006, PG) |
|
| 25 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 26 |
Pineapple Express 2008, R) |
|
| 27 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 28 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 29 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 30 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 31 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 32 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 33 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 34 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 36 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 37 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 38 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 39 |
Death Race 2008, R) |
|
| 40 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 41 |
Seven Brides for Seven Brothers 1954, G) |
|
| 42 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 43 |
Snow Queen 2002, Unrated) |
|
| 44 |
The Quick and the Dead 1995, R) |
|
| 45 |
Fort Apache 1948, Unrated) |
|
| 46 |
The Cowboys 1974, PG) |
|
| 47 |
Rio Grande 1950, Unrated) |
|
| 48 |
Rooster Cogburn 1975, PG) |
|
| 49 |
How the West Was Won 1962, G) |
|
| 50 |
The Comancheros 1961, Unrated) |
|
| 51 |
True Grit 1969, G) |
|
| 52 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 53 |
Jungle 2 Jungle 1997, PG) |
|
| 54 |
McLintock! 1963, Unrated) |
|
| 55 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 56 |
Hard to Kill 1990, R) |
|
| 57 |
Urban Justice (Renegade Justice) 2007, R) |
|
| 58 |
Out for a Kill 2003, R) |
|
| 59 |
Desert Heat (Inferno) 1998, R) |
|
| 60 |
In Hell 2003, R) |
|
| 61 |
True Lies 1994, R) |
|
| 62 |
Hang 'em High 1968, PG-13) |
|
| 63 |
The Reaping 2007, R) |
|
| 64 |
Forever Strong 2008, PG-13) |
|
| 65 |
Radio 2003, PG) |
|
| 66 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 67 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 68 |
Hancock 2008, PG-13) |
|
| 69 |
Sky High 2005, PG) |
|
| 70 |
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006, PG) |
|
| 71 |
The Hangover 2009, R) |
|
| 72 |
Merlin's Apprentice 2006, PG) |
|
| 73 |
Tuck Everlasting 2002, PG) |
|
| 74 |
Gabriel 2007, R) |
|
| 75 |
Beverly Hills Ninja 1997, PG-13) |
|
| 76 |
Joy Ride 2001, R) |
|
| 77 |
Speak 2003, PG-13) |
|
| 78 |
Murder by Numbers 2002, R) |
|
| 79 |
Urban Legend 1998, R) |
|
| 80 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 81 |
Darkness 2004, PG-13) |
|
| 82 |
Vampires - Los Muertos 2002, R) |
|
| 83 |
The Color of Friendship 2000, G) |
|
| 84 |
Head Over Heels 2001, PG-13) |
|
| 85 |
Rise: Blood Hunter 2006, R) |
|
| 86 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 87 |
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008, PG-13) |
|
| 88 |
Domino 2005, R) |
|
| 89 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 90 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 91 |
The Time Traveler's Wife 2009, PG-13) |
|
| 92 |
Bloody Mallory 2002, R) |
|
| 93 |
Origin: Spirits of the Past (Gin-iro no kami no Agito) 2007, Unrated) |
|
| 94 |
First Knight 1995, PG-13) |
|
| 95 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 96 |
Zathura 2005, PG) |
|
| 97 |
Beyond Loch Ness 2008, R) |
|
| 98 |
An American Haunting 2006, PG-13) |
|
| 99 |
Confessions of an Ugly Stepsister 2002, Unrated) |
|
| 100 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 101 |
Teaching Mrs. Tingle 1999, PG-13) |
|
| 102 |
Look Who's Talking 1989, PG-13) |
|
| 103 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 104 |
Georgia Rule 2007, R) |
|
| 105 |
Kiki's Delivery Service 1989, G) |
|
| 106 |
Pollyanna 1960, G) |
|
| 107 |
Big Jake 1971, PG-13) |
|
| 108 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 109 |
Fool's Gold 2008, PG-13) |
|
| 110 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 111 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 112 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 113 |
The Wedding Date 2005, PG-13) |
|
| 114 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 115 |
Taxi 2004, PG-13) |
|
| 116 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 117 |
Thumbelina 1994, G) |
|
| 118 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 119 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 120 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 121 |
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior 2008, PG-13) |
|
| 122 |
Newsies 1992, PG) |
|
| 123 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 124 |
Black Knight 2001, PG-13) |
|
| 125 |
Annie 1981, PG) |
|
| 126 |
The Invasion 2007, PG-13) |
|
| 127 |
Phenomenon 1996, PG) |
|
| 128 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 129 |
Gracie 2007, PG-13) |
|
| 130 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 131 |
Wizards of Waverly Place The Movie 2009, Unrated) |
|
| 132 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 133 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 134 |
Elektra 2005, PG-13) |
|
| 135 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 136 |
Voyage of the Unicorn 2000, G) |
|
| 137 |
Things We Lost in the Fire 2007, R) |
|
| 138 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 139 |
Role Models 2008, R) |
|
| 140 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 141 |
Shanghai Knights 2003, PG-13) |
|
| 142 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 143 |
Penelope 2006, PG) |
|
| 144 |
Princess of Thieves 2001, Unrated) |
|
| 145 |
Basic 2003, R) |
|
| 146 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 147 |
The Dead One 2006, PG-13) |
|
| 148 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 149 |
Don't Say a Word 2001, R) |
|
| 150 |
Imaginary Playmate 2006, Unrated) |
|
| 151 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 152 |
X-Men Origins - Wolverine 2009, PG-13) |
|
| 153 |
Heathers 1988, R) |
|
| 154 |
Martian Child 2007, PG) |
|
| 155 |
Raising Helen 2004, PG-13) |
|
| 156 |
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000, R) |
|
| 157 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 158 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 159 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 160 |
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002, G) |
|
| 161 |
Coyote Summer 1996, G) |
|
| 162 |
Something to Talk About 1995, R) |
|
| 163 |
Secondhand Lions 2003, PG) |
|
| 164 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 165 |
The Seeker: The Dark Is Rising 2007, PG) |
|
| 166 |
The Little Vampire 2000, PG) |
|
| 167 |
Flicka 2006, PG) |
|
| 168 |
A Good Year 2006, PG-13) |
|
| 169 |
The Blind Side 2009, PG-13) |
|
| 170 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
|
| 171 |
Kit Kittredge: An American Girl 2008, G) |
|
| 172 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 173 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 174 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 175 |
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997, R) |
|
| 176 |
Killers 2010, PG-13) |
|
| 177 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 178 |
Camille 2007, PG-13) |















































































































































































