Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  chrissyzoey's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
The best romantic movie made so far
2
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
this movie is soo sad
Ben and Josh did a great job
3
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
really interesting
rachel McAdams is such a good actress
4
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
the best dance movie so far made
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
The best ever made
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
best movie ever
7
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
i luv this movie my fav
hecka intersting gotta love the dancing
8
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
this movie is soo good
i love the dancing
9
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
i liked this movie pretty intersting
10
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
11
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
soo funny
12
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
really intersting
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
i love love this movie
14
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
one of the best movies ever
15
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
a must see
16
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
really funny movie
17
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
18
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
lol i love this one
19
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
interesting
20
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
i love it!
21
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
aww cute
22
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
hahaha
23
Clueless 1995,  PG-13)
24
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
25
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
26
In the Mix 2005,  PG-13)
In the Mix
really interesting
27
The Break-Up 2006,  PG-13)
28
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
so funny
29
50 First Dates 2004,  PG-13)
30
Failure to Launch 2006,  PG-13)
Failure to Launch
full of comedy and romance i love it
31
National Treasure 2004,  PG)
32
Just Friends 2005,  PG-13)
33
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
34
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
really good
35
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
so freaken funny
had me laughing the whole time
36
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
37
A Cinderella Story 2004,  PG)
38
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
Save the Last Dance 2
awesome
39
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
lol funny
40
The Forgotten 2004,  PG-13)
The Forgotten
really good
41
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
42
Gone With the Wind 1939,  G)
43
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
soo funny
44
The Nativity Story 2006,  PG)
The Nativity Story
good movie
45
First Daughter 2004,  PG)
46
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
pretty good
47
Hitch 2005,  PG-13)
48
The Transporter 2002,  PG-13)
49
Transporter 2 2005,  PG-13)
50
Left Behind II - Tribulation Force 2002,  PG-13)
51
Left Behind - The Movie 2000,  PG-13)
Left Behind - The Movie
good movie
52
Left Behind - World at War 2005,  PG-13)
Left Behind - World at War
awesome
53
Sixteen Candles 1984,  PG)
54
Jersey Girl 2004,  PG-13)
55
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
really good
56
Raise Your Voice 2004,  PG)
57
American Wedding 2003,  R)
58
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
one of the best chick flicks around
i lost count how much time i have watched it
59
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
i love it
60
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
pretty good
not a good point though to it
61
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
hahahaha
62
Supercross 2005,  PG-13)
Supercross
it was pretty good
sophia needed more lines though
63
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
such a cute movie
64
Tuck Everlasting 2002,  PG)
65
The Wedding Date 2005,  PG-13)
66
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
67
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
a very good movie
and such a cute guy!!
68
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
pretty good
69
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
pretty good
i liked the 3rd one better though
70
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
very good
71
Die Another Day 2002,  PG-13)
72
Dane Cook: Vicious Circle 2006,  Unrated)
73
The Princess Diaries 2001,  G)
74
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
it was sad and very good
75
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
pretty good but black pearl was better
76
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
i liked it
77
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
i love Vin Diesel
78
Saved! 2003,  PG-13)
79
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
i liked it
80
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
love it!!
81
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
omg love love love this movie!
82
New In Town 2009,  PG)
New In Town
i thought it was cute...
83
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
such a cute movie..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments