My Favorite Movies


  chrisisking09's Rating My Rating
1
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
*Spoiler Warning! This review may contains spoiler elements, especially for those unfamiliar with the general premise.
Not even Star Trek, the science fiction TV show and movie series, could not avoid the trend where it seems everything is remade or re-booted. One of the many factors of Star Trek's rebrith is to maintain current fans, bring back lasped ones and usher in a new generation of Trek fans so the the series can reach out to a wider audience.
Star Trek opens with a rousing space battle between the U.S.S. Kelvin, temporarily commanded by George Kirk (Chris Hemsworth), and the Romulan vessel Narada, newly arrived from 120 years in the future. Nero (Eric Bana), the Narada's commander, has come to the past with very specific plans. After his devastating attack on the Kelvin, Nero remains in hiding for 25 years, awaiting the inevitable arrival of his hated enemy from the future.
In Iowa, an undisciplined young James T. Kirk (Chris Pine)is recruited into Starfleet by Captain Christopher Pike (Bruce Greenwood). When Pike's crew is called to emergency duty aboard the newly completed U.S.S. Enterprise, on borad is Kirk along with First Officer Spock (Zachary Quinto), Doctor Leonard "Bones" McCoy (Karl Urban), Communications Officer Uhura (Zoe Saldana), inculding Navigator Sulu (John Cho) and Chekov (Anton Yelchin). Also along is the Enterprise's chief engineer, Scotty (Simon Pegg), who will join later.
Star Trek is clearly an action-oriented motion picture. The pace is rocketing at warp speed, and the film is littered with the eye candy of expertly crafted space battles. The special effects are beyond those seen in any of the previous ten Star Trek features. In addition there are also chases, fight scenes, and everything else one would expect from an action movie. As for the actors, they are all excellent and pitch pefect for their roles. Chris Pine captures the essence of Kirk, a guy who is driven, ambitious and funny. He makes Kirk is own. Zachary Quinto is perfect as 'New' Spock. Zoe Saldana's Uhura provides a most unexpected romantic element, Karl Urban is spot-on as McCoy and both Anton Yelchin's Chekov and Simon Pegg's Scotty are great for comic relief. It's amazing that after 18 years, Leonard Nimoy is able to return to the character Spock as Old Spock in the film and not miss a beat.
As a film tasked with getting all the characters together, re-booting a timeline, and finding a way to return a veteran actor to his beloved role, Star Trek works. It's well-made, clever, and charming. It's aware of its job to entertain the audience, without being lumped into the group of many summer blockbusters that are dumb claiming to be "fun". The movie is also a great beginning for what will be the next movie to come. The setup is complete; now it's time to see whether the great potential of this first entry into a new series can be carried over in its sequel.
2
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
In an alternate version of 1985 -- Richard Nixon is still president, and nuclear war with the Soviet Union feels inevitable.The movie begins with the murder of The Comedian (Jeffrey Dean Morgan), a retired crime fighter who was part of a group of former vigilantes known as 'The Watchmen'. One of his former colleagues, Rorschach (Jackie Earle Haley)come out of hiding to find his killer. Rorschach investigates a conspiracy to eliminate costumed heroes. He seeks help from his retired friends Nite Owl (Patrick Wilson), Ozymandias (Matthew Goode), and Silk Sceptre II (Malin Akerman). Even Dr. Manhattan (Billy Crudup), the only one among them who's truly gifted with superpowers to find who's behind this plot of working down a list of crusaders. So who's watching the Watchmen?

Zack Snyder the director of '300' brillantly adapts the brutal stylized action and thought-provoking messages of Alan Moore and Dave Gibbons highly celebrated graphic novel to the big screen. It's fairly close to the written page, right down to the darkly beautiful world it projects (exept for a tweak here and there, including a the simplification of the ending for the people who haven't read the book). I think he does a really good job of establishing and maintaing the tone of the book. The look and feel of the movie will amaze you from the very start. The action is extremely violent and intense with several martial arts fight scenes with close-up, slo-mo shots of limbs breaking, faces being smashed into walls and furniture, and people being stabbed, punched, and kicked across the room. A woman is savagely beaten and almost raped. One character shows no emotions as he attacks people in inventive and painful ways, such as sawing off someone's hands and electrocuting him, and taking a meat cleaver to the head of a child rapist. A young child's corpse is eaten by dogs, and the ashes of her remains are shown in a furnace. There are a few long and intimate close-up sex scenes with partial male and female nudity. The CGI character walks around naked with his penis visible. Parents need to know that this adaptation of the beloved cult graphic novel isn't just another superhero story and is absolutely not for kids and certainly not for anyone who expects a simple good vs. evil story.


Like its source material, the film is a much deeper commentary on a wide variety of subjects then most people will realize.There are commentaries on the nature of humanity, politics, psychology, the roll of violence in our world and in our nature. It's unfortunate that most of this will be lost to the mainstream audience. It takes a while to get past the notion that these are comic heroes. They are meant to reflect humanity in all our glory and all our depravity. The movie is truly a masterpiece and worth the almost 3 hours. The Watchmen works for the same reasons as 'The Dark Knight and 'Iron Man' did last year. They make you think while also entertain you.
3
Taken 2008,  PG-13)
4
Observe and Report 2009,  R)
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
6
Iron Man 2008,  PG-13)
7
Frozen River 2008,  R)
Frozen River
A desperate single mother living on the Canadian border, teams with a widowed tribe member to smuggle illegal immigrants into the United States. This is first-time director/screenwriter Courtney Hunt's indie drama that won the Grand Jury Prize for Best Dramatic Feature at the 2008 Sundance Film Festival. Nominated for multiple Independent Sprit Awards, including Best Feature. Starring Melissia Leo (in an Oscar-nominated role) as Ray Eddy when just two days before Christmas, her husband leaves her and their two sons taking with him all of the family savings to gamble away. Leaving her dream to upgrade the family home to become futher distant. While out looking for him she makes the acquaintance of a Mohawk woman Lila Littlewolf (Misty Upham). Lila's a smuggler, taking illegal immigrants across the frozen river from the Mohawk land on the Canadian side back to New York. The two women who start of literally wanting to kill each other before make an agreement and an alliance, each needing the other to earn much-needed money.

This little seen Sundance independent film is a grim, gritty drama and that features great acting and a smart screenplay. It also has a strong element of suspense and tension of a crime film. Leo's Oscar-nominated performance is excellent. This is her best film performance of her career. Misty Upham, as her partner-in-crime, is also great. First-time director/screenwriter Courtney Hunt does a beautiful job, first starting off giving us a finely-crafted charater study then emerges us into a tense thriller reminiscence of films like 'Fargo'. If Leo's nomination means more people seek out and see Frozen River as I did. You won't regret it. This film is really worth seeing.
8
Tropic Thunder 2008,  R)
9
Kung Fu Panda 2008,  PG)
10
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
11
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
12
Role Models 2008,  R)
Role Models
By Far, One of the Most Brilliant Comedies of 2008!

Paul Rudd and Seann William Scott star in Role Models as Danny and Wheeler, two salesmen who trash a company truck on an energy drink-fueled bender. Upon their arrest, the court gives them a choice: do hard time or spend 150 hours with a mentorship program. After one day with the kids, however, jail doesn't look half bad. Once the center's ex-con director (Jane Lynch) gives them an ultimatum, Danny and Wheeler are forced to tailor their brand of immature wisdom to their charges, Augie (Christopher Mintz-Plasse) and Ronnie (Bobb'e J. Thompson).

This was a very funny film, excellent screenplay, with engaging characters, film plot, and a good ending. I recommend this highly to anyone who appreciates a good comedy.
The film is sincerely satisfying. "Role Models" knows its place and tries only to stir up laughs, which is very refreshing. Hopefully this is just Rudd's first of many ventures into screen writing, because he has made a truly smart comedy about a pair of idiots.
13
Wanted 2008,  R)
14
Pineapple Express 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments