My Favorite Movies


  chris200098's Rating My Rating
1
The Odd Couple 1968,  G)
2
Clue 1985,  PG)
Clue
The cast of Characters was unbelievable, So many different actors that were great otherwise by themselves. I laughed the whole time.
3
Rocky 1976,  PG)
Rocky
I,ve seen this Movies several Times and its part of My DVD Collection I like the Plot of the Unknown Fighter getting a shot at the greatest Title in The world
4
The Full Monty 1997,  R)
The Full Monty
Saw the Broadway show Before i saw the Movie Much different but still Loved it
5
Silver Streak 1976,  PG)
Silver Streak
This was the First Gene Wilder and Richard Pryor Movie I saw and I liked it I,ve since added it to my Collection
6
Back to School 1986,  PG-13)
Back to School
Rodney Dangerfield was funny and had me laughing the whole Movie Rodney will be truly Missed now that he has passed on
7
The Flintstones in Viva Rock Vegas 2000,  PG)
The Flintstones in Viva Rock Vegas
I,ve always liked watching the Flintstones I like Mark Addy in this Movie and love him in the Sitcom Still Standing and The Movie Full Monty
8
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Loved this movie Gene Wilder as Willy Wonka and Jack Albertson as Grandpa Joe Two Actors I look up too
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
the true feeling of Princess Leigh and Han Solo Come out in this Movie
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Was glad to see who Leigh and Luke step parents were and leading up to the next movie
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Very Good Movie I liked the Characters in this movie and The search for the titanic and the story that was told
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
saw it the year it came out started me on the move
13
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Matthew Broderick wonderful choice as the older Simba
14
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
This movie was different then the first but to me the plot was a little different, I liked the cast of actors in this much different variety than the first but still funny as hell
15
The Longest Yard 1974,  R)
The Longest Yard
Burt was what made this Movie
16
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
One of my all Time Great Musicals
17
Out to Sea 1997,  PG-13)
18
Crimson Tide 1995,  R)
19
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
Loved this movie
20
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
one of these days i will go see the field of dreams for real
21
Cloak & Dagger 1984,  PG)
22
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
23
Defending Your Life 2001,  PG)
24
SpaceCamp (Space Camp) 1986,  PG)
25
Howard the Duck 1986,  PG)
26
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Once i fianlly got to see this it was a awesome movie
27
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
the kid was good in this movie but nothing will touch McCauley Caulken and the antics he pulled in the first Two
28
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
very Funny movie
29
Porky's 1981,  R)
Porky's
very funny
30
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
loved the multiple characters in this movie
31
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
very good movie
32
How to Beat the High Co$t of Living ,  PG)
How to Beat the High Co$t of Living
funny movie it shows how 3 females beat the system
33
Next of Kin 1989,  R)
Next of Kin
liked this movie and the coming together of 2 families to settle their differences. It is truely a modern Hatfield and McCoy
34
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
loved the remake
35
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
very Funny Movie and part of my collection
36
King Ralph 1991,  PG)
King Ralph
lovable movie
37
Meatballs 1979,  PG)
38
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
another of my all time great Movies
39
Airport '77 1976,  PG)
Airport '77
to me this was the best of the three
40
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
loved this movie
41
Arthur 1977,  PG)
Arthur
This is one of My all Time favorite Movies
42
Batman: The Movie 1966,  PG)
Batman: The Movie
one of my favorite Batman Movies
43
Eight Men Out 1988,  PG)
Eight Men Out
Very Good Baseball Movie
44
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
another all time favorite
45
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
46
La Bamba 1987,  PG-13)
La Bamba
one of my favorite all- time movies
47
Major League 1989,  R)
48
Major League 2 1994,  PG)
49
Running Scared 1986,  R)
50
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
loved the way Andy worked his way out of prison
51
Slap Shot 1980,  R)
Slap Shot
liked this one but the second one was ok
52
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Great Movie Spoof of Star Wars
53
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
I love this movie we have a great combo in the making with Matthew Broderick and Nathan Lane
54
The Music Man 2003,  G)
The Music Man
Likes it But again Not sure if you could replace Robert Preston
55
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
One of the All-Time Great Musicals
56
The Private Eyes 1980,  PG)
The Private Eyes
Probably the Funnest remake of a Sherlock Holmes Movie
57
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
58
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
59
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
60
Scavenger Hunt 1979,  PG)
61
Brian's Song 1971,  G)
Brian's Song
A story about two football players for the Chicago Bears one White player by the name of Brian Piccolo The other a black player by the name of Gale Sayers, yes this movie will make a grown man cry and yes i did cry.
62
Rudy 1993,  PG)
Rudy
another of my all time feel good movies were the kid fulfills his dream and plays in one game for the Fighting Irish of Notre Dame
63
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
very good movie
64
The Apple Dumpling Gang 1975,  G)
65
The Siege 1998,  R)
66
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) 1994,  PG-13)
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book)
Very funny Movie Gregory Hines you will be missed
67
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
One of my favorites, The very first one I saw.
68
The Boatniks 1970,  G)
The Boatniks
one of my favorite Disney movies and the cast of Characters
69
Vegas Vacation 1997,  PG)
70
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
71
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
this movie was hilarious ,funny, heartwarming , I recommended this to any family that loves movies. Its very special bond between a daughter and her Dad
72
Foul Play 1978,  PG)
Foul Play
Not sure why they did not put all the actors that where in this one on the cast, Burgess Meredith Billy Barty just to name a few
73
Scenes of a Sexual Nature 2006,  R)
Scenes of a Sexual Nature
seems interesting
74
Dave 1993,  PG-13)
75
Richie Rich 1994,  PG)
76
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
At first i did not want to watch this movie because i was not sure where it would go but was very glad that I did
77
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
this movie is different very different
78
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
thought it was very funny
79
Big Jake 1971,  PG-13)
Big Jake
One of my best lines that I ever remember is in this movie. You can call me dad, you can call me Jake, you can call me Father You can call me Jacob, you can call me a dirty son-of -a-bitch, but you ever call me daddy again I will finish this fight.
80
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
Love Adam Sandler and Kevin James he is so funny in the King of queens
81
Dick Tracy 1990,  PG)
82
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
loved this movie. another good Murphy movie
83
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
84
American Gangster 2007,  R)
85
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
86
Time Bandits 1981,  PG)
87
Airport 1975 1974,  PG)
88
The Hindenburg 1975,  PG)
The Hindenburg
The Hindenburg was a weird movie about a disaster that truly should not have happened, but in all honesty did put a drastic end to Airship travel, It will never be known if it was Sabatoge, conspiracy or a malfunction we will never truly know.
89
Flesh Gordon 1974,  R)
Flesh Gordon
thought it was below soft porn but totally hilarious
90
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Interesting Military movie and also how much pressure is put on Marines
91
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
92
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Jim Carrey played the riddier great
93
Bee Movie 2007,  PG)
94
Big 1988,  PG)
Big
funny movie
95
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
One of my all time favorites wish there was a higher rating
96
Take This Job and Shove It 1981,  PG)
97
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
loved all the characters in this movie
98
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
99
Major League 3: Back to the Minors 1998,  PG-13)
Major League 3: Back to the Minors
This was a good also because of the minor league team beating the major league team and again the helpless twins
100
Pure Country 2002,  PG)
Pure Country
One of My favorite Cowboy Movies
101
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
102
The Replacements 2000,  PG-13)
103
Down Periscope 1996,  PG-13)
Down Periscope
Very Funny Movie. You Could have added Rip Torn in the Cast
104
Saved by the Bell: Hawaiian Style 1992,  Unrated)
105
Striking Distance 1993,  R)
106
Airport 1970,  G)
Airport
First one i saw and watch them all the time
107
Backdraft 1991,  R)
Backdraft
Good movie about conspiracy in the fire department
108
Road House 1989,  R)
109
Grease 2 1982,  PG)
110
Superhero Movie 2008,  PG-13)
111
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
was Not as happy of this one as the Other two hated to see Inspector Todd Killed off
112
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
113
The In-Laws 1979,  PG-13)
114
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Loved this movie and the Broadway version also would one day like to meet The actor that plays Tom Collins and the actor who played Mark
115
Ruthless People 1986,  R)
116
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Very interesting movie loved the ending now i,m wondering if they would have a 3rd movie
117
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
Jumpin' Jack Flash
one of my all-time favorites
118
Caddyshack 1980,  R)
119
WALL-E 2008,  G)
120
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
121
The Bronx Is Burning 2007,  Unrated)
122
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
very good movie
123
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This movie I feel leaves alot of question some answered some not. I enjoyed the movie, Heath will be missed and He played a great Joker. I thought it might have been too long and it seemed that every time you thought it was over it kept going, I do hope they make another one, but I will wait and see.
124
Popeye 1980,  PG)
Popeye
One of my all time Favorites
125
Pink Panther 2 2009,  PG)
Pink Panther 2
very funny movie from the start i do hope they continue with more movies
126
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
LOVE THIS MOVIE very good movie one of my all time favorites
127
Cars 2006,  G)
Cars
Love this movie just want to find a time when I can see it all lol

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments