My Favorite Movies


  chomz's Rating My Rating
1
Apocalypto 2006,  R)
2
Resident Evil 2002,  R)
3
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
4
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Luv All Antonio Banderas' movie.. thrilling yet silly.. lol
9
Backdraft 1991,  R)
Backdraft
yet another heart-breaker movie.. unexpectable and break my heart in the end .. i wish there would be another ending... lol
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
SPECTACULAR! SPECTACULAR!!
the most un-boring musical movie i've ever seen. felt like watching a live show! great!!
11
Armageddon 1998,  PG-13)
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
13
The Dark Knight 2008,  PG-13)
14
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
Amazing storyline... not much talking with words, but the movie talks with senses :D
15
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
watch it over and over again... *love*
16
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
amazing! now i know why emo haircut is so popular... lmao!!
great effects, great acts, and i love the costumes and scenes as well :D
17
Casanova 2005,  R)
Casanova
a real FUN movie!!
18
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
watch the way dustin hoffman played... brilliant!
19
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
can you believe it this movie was banned from my country as well as the book... :O
20
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
one of the best war movies i've ever seen..
21
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
excellent scenes and storyline!
22
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
"I've been waiting my whole life, I just don't know what the hell for. "
Reminds me about patience, and even if we're very lucky we can't always get what we want.
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
everybody knows this movie is very inspiring yet hillarious ...
here's my fave scene :
Lyndon B. Johnson: [Putting medal on Forrest] America owes you a debt of gratitude, son. Now I understand you were wounded. Where were you hit?
Forrest Gump: In the buttocks.
Lyndon B. Johnson: Oh that must be a sight.
[Whispering to Forrest]
Lyndon B. Johnson: I'd like to see that.
[Forrest shows him; Johnson walks away embarrassed]
Lyndon B. Johnson: God damn, son.
24
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
first i thought i would get bored.. but OMG, it's very touchy and the angry stormy ocean felt like swallowed me in
25
Happy Feet 2006,  PG)
26
Madagascar 2005,  PG)
27
Hancock 2008,  PG-13)
28
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) 2008,  R)
29
Transformers 2007,  PG-13)
30
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
31
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
global warming...
i started to believe this movie is gonna be real soon enough..
32
Resident Evil: Afterlife 2010,  R)
Resident Evil: Afterlife
i screamed several times!!! XD
but i think it's a bit more like silent hill :(
the movie seems loosing it's signature

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments