Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Chocoholic2's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
have probably seen this like 50 times at least. know every single line. different, i think. interesting, funny. it's all there, really.
2
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Insanely funny, I laugh my head off every time. The lines are just hilarious, "LaFwanduh is THE best thing that has ever happened to me", "You guys are retarded", "My lips hurt real bad!". Really a must see.
3
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
johnny is great as always, leo is extremely different and brilliant and terrific. an unusual story
4
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
ah, another great SW-movie. the fights are the best. "die jedi scum"
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
a beautiful story in beautiful scenery. excellent actors.
6
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
come on...who doesn't love this? the songs are marvellous
7
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
well produced, i think, great cast.
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
A bit darker than the first one, but omg... love it! the lines are wicked
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
ah so sad. great, but not perfect, end of - what do u say? sixology?
10
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Ah, this is a very typical, nice, cosy winter movie. Made me in a very happy and "easy" mood, which I obviously like. It's not a special film or anything, not a special plot etc, but with those actors it has to be good! I looove, like, English country side, and especially Iris's little cottage.
Kate Winslet is absolutely stunning, I totally adore her, and her character. That's how I'd like to be (not hopelessly in love with my colleague, but u get it), so nice to everyone. Perf! I'm not sure if I think that Law and Diaz "fit" though, they don't really have any chemistry.
But I'd definitely see this one again!
11
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
love love love australia, and the ocean, and...
12
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
i know, a bit juvenile, but it brings this "good feeling"
13
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
such a beautiful story. great music
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
there is something about johnny depp and tim burton working together... magic every time
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
m, like all of these "middle movies" nothing really happens. but it's quite cool anyway.
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
everyone seems to loathe this movie, but i actually quite like it. but the actor performances are extremely stiff.
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
probably the best of the old ones
19
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
so weird and twisted. probably the best thriller i've seen so far
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
ah...love jack. love all the songs. love halloween. love christmas town.
21
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
michael moore is outstanding. the best documentary
22
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
"I like the shape of your skull"
Wicked wicked movie. Makes no sense at all.
23
Stuck On You 2003,  PG-13)
Stuck On You
One of few movies i actually laugh out loud to. Matt Damon is hilarious.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments