My Favorite Movies


  1. chlorow7
  2. Denise

All my must have movies that I could not live with out!

  chlorow7's Rating My Rating
1
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
My favorite movie. I LOVE DUCKIE! LOL. :)
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton is a genius!
3
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
SO GOOD! THIS IS A GREAT LOVE STORY! KRISTEN STEWART IS A GREAT ACTRESS & ROBERT PATTINSON IS HELLA HOT!!!!!!!!!!
4
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
1 of my fav's! ADAM SANDLER RoCkS!!! This is my favorite movie out of all the movies he has made! It's so different and got ton's of laughs out of me!
5
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
Saw the midnight showing of it! Best Twlight movie yet!!! Team Edward!!!
6
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
Oh, Johnny! That's all I have to say! Ha.
7
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
So good! One of my top 10 fave's definitly!!! Be ur own hero!
8
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
1 of my fav's!!!
9
Closer 2004,  R)
Closer
This movie messed with my mind but in a good way! The most beautiful movie I have seen in years. It was like looking at art! They all made mistakes but what human hasn't! Natalie Portman is Awsome in this film. She is so talented!
10
Working Girl 1988,  R)
Working Girl
Growing up I wanted to be Melanie in Working Girl. LOL.
11
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
BEST CINDERELLA STORY EVER!
12
Hairspray 1988,  PG)
Hairspray
All John Water films are entertaining. Just LOVE his work.
13
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
A favorite of mine. Stuart Townsend is an excellent actor. The movie is good but the book is better.
14
Mystic Pizza 1988,  R)
Mystic Pizza
A great 80's movie! Out of the girls I liked Cat. Though I probably identify with Lili Taylor's character more. So funny. A great comedy!
15
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
This film is a piece of art. Loved all the fashion & settings of this film. Kirsten played a great Marie Antoinette & Sofia Coppola is a wonderful director.
16
Jawbreaker 1999,  R)
Jawbreaker
LOVE THIS MOVIE! It's so wicked! Love it when Rose McGowan character goes down in the end! SATAN IN HEELS. Teenage drama.
17
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
A fab movie. LOVED it. Kinda wicked but lovable.
18
Election 1999,  R)
Election
Aww... I love this movies Dark Humor! Funny movie.
19
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
This movie is depressing but teaches you life lessons & that love is difficult at times but worth it! I also like all the art work in the film. Anne Bancroft is brilliant in this movie. Felt really bad for her. In the end they clearly end up together!
20
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A Cult Classic! Love this movie. It's so different yet so entising! TYLER is one bad dude. This movie is mind boggling! A must see!
21
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
This movie kicks ass! Just love it!
22
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Tim Burton is a Genius! Love the stop-motion setting.
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
FULL OF LAUGHS! I could not stop giggling! I hope Drew & Adam make another movie together!
24
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
1 of my fav's! Funny!
25
Little Women 1994,  PG)
Little Women
I love to watch this movie during the Holidays. Brings you back to earth!
26
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
LOVE IT! I'm WIERD LIKE THAT! LOL. Let's do the time warp again!
27
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
Deep down inside we are all Drew Barrymores! She's too sweet!
28
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
Recently saw this 1. Loved it! Gabriel Macht is a cutie!
29
Welcome Home Roxy Carmichael 1990,  PG-13)
Welcome Home Roxy Carmichael
I really like this movie! Eveyone has a little Dinky in them. LOL. It's about a teen lost in her youth and it doesn't help that Dinky is adopted. No wonder she feels lost & lonely but soon she finds herself and a love that will accept her for who she is! I enjoyed the humor.
30
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
A great movie! Just as good as the first! Love it!
31
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
Tonie Collette is so good in this movie. I could not stop laughing. It's extremely wierd but super funny.
32
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Love Love Love this film. Juno Rocks!
33
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
OMG! Just as I imagined it would be! Loved it!!!
34
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
ONE OF MY FAV'S! THESE GUY'S RoCk! THIS MOVIE IS SO FUNNY! LOVE THE BEEZLEBOSS, THE FINAL SHOWDOWN. SO HILARIOUS. THESE GUY'S ROCK MY SOCKS OFF! LOL.
35
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Oh, I love this movie. Highly Recommened! Rob Gordon is my ideal guy! (John Cusack) He owns a record store that just sales vinyl. He's a music junkie! A+ His co-workers / friends are idiots but I dig em. The end all meshes well & he ends up with his LOVE! Good Good movie!
36
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
One of my fav's! Absolutly FUNNY! So cheesy but funny!
37
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
One of the best movies to come out of the 90's! A great movie. Great soundtrack!
38
Waiting 2005,  R)
Waiting
So funny! Some parts are gross but worth all the laughs!
39
The Addams Family 1991,  PG-13)
The Addams Family
LOVE THIS 1!
40
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
I can watch this movie over and over. Kirsty Alley is so wretched. A good movie.
41
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Just loved it!
42
The Object of My Affection 1998,  R)
The Object of My Affection
I can watch this movie over and over and did I say over. LOL. Sometimes it takes falling in love w/ the wrong person to find the right person! It just works out like that sometimes. :)
43
Mermaids 1990,  PG-13)
Mermaids
One of Cher's greatest movies. Winona is great in it. Mrs. Flax is a free spirit. Charlotte is so uptight. I'd be too w/ a mother like that. LOL. Charlotte is to busy being mother to her mother and kid sis. Good movie.
44
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
So witty. LOVED all the main characters. SJP is the scene stealer.
45
Autumn in New York 2000,  PG-13)
Autumn in New York
This is a wonderful love story! A life lesson about Love. A older man falls in love with a young wise beyond her years woman who doesn't have much more time on this earth. She teaches him the gift of True Love. Love the background of the movie. Autumn all the way to winter. Beautifuly directed.
46
Shopgirl 2005,  R)
Shopgirl
Loved it. Love the whole concept of the movie. The end ended beautifully!
47
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Debra Messing is great in this movie. Dermot Mulroney is a hottie. I love it when the girls go out and get drunk and Kat at the ATM machine getting money for you know what. LOL.
48
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
What a wonderful cast! I'm so the Demi Moore character! LOL. Great storytelling for girls! Kudos to that.
49
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
ANOTHER GOOD MOVIE!!!
50
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Love these girls!
51
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leo stole the movie. What a great actor.
52
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
A very dramatic film. My heart felt like it just wanted to give out sometimes during the movie. It's that good! Great performances by Meg and Nic.
53
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Love this 1! Jennifer Garner makes for a great comedic actress. Loved it when she danced to THRILLER! So funny!
54
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
One of my fav's!!! A hit man (Cusack) attends his school reunion to explain to his old girlfriend why he stood her up on prom night. He has another hit man tailing him! A great Black Comedy! A must see!
55
Overboard 1987,  PG)
Overboard
One of my fav's! So funny! I wonder if this could actually happen. Ha. Goldie Hawn is just WONDERFUL! & It's great that Kurt Russell & her are still together!
56
Scrooged 1988,  PG-13)
Scrooged
One of my FAVORITES. I enjoyed as a kid as I do now! The plot was so different. I never get tired of watching this one. Bill Murray is a terrific actor.
57
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
ONE OF MY FAV'S!!!!!!!!!! Love the screenplay and the directing is fab!
58
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
So hilarious. It's a really good movie.
59
She-Devil 1989,  PG-13)
She-Devil
I LOVE this movie. Roseanne Barr is Hilarious. Could not stop laughing!
60
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
Elvira, Mistress of the Dark
Who doesn't love ELVIRA?
61
Serial Mom 1994,  R)
Serial Mom
This is such an awsome movie. One of John Waters finest. So hilarious. Kathleen Turner played Serial Mom to a tee.
62
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
Love It!
63
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
Got our daughters name from this movie!
64
Inventing the Abbotts 1997,  R)
Inventing the Abbotts
A fav. of mine.
65
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
So freakin HILARIOUS!
66
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
This film is so hilarious. I can watch over & over. I love the raw humor of it.
67
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Great Great Film. What a wonderful adaption. Tim Burton at his finest! Love Johnny's voice! Helena Bonham Carter is delightful in this film.
68
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
It's so good! It turned out better than I expected! A must see! Edna Turnblad (John Travolta) stole the show. Nikki Blonsky is just adorable!
69
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
Oh, I love this movie! SUPERSTARRR!!!
70
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
A favorite of mine!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments