My Favorite Movies
| chirurotsute's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Mist 2007, R) |
|
| 2 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 3 |
Mary Reilly 1996, R) |
|
| 4 |
Mary Shelley's Frankenstein 1994, R) |
|
| 5 |
Lost and Delirious 2001, R) |
|
| 6 |
Martyrs 2008, R) |
|
| 7 |
Gia 1998, R) |
|
| 8 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Sophie's Choice 1982, R) |
|
| 10 |
The Hitcher 1986, R) |
|
| 11 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 12 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 13 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 14 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 15 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 16 |
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997, R) |
|
| 17 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 18 |
The Blue Lagoon 1980, R) |
|
| 19 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 20 |
Psycho 1998, R) |
|
| 21 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 22 |
Falling for a Dancer 1998, Unrated) |
|
| 23 |
Boys Don't Cry 1999, R) |
|
| 24 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 25 |
The Game 1997, R) |
|
| 26 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 27 |
Closer 2004, R) |
|
| 28 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 29 |
Scissors 1991, R) |





























