Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  chiragbatra84's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
5
The Departed 2006,  R)
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
7
Gladiator 2000,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
Love Actually 2003,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Saving Private Ryan 1998,  R)
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
14
RoboCop 1987,  R)
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
16
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
great movie..
17
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
18
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
19
The Italian Job 2003,  PG-13)
20
Freedom Writers 2007,  PG-13)
21
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
my all time fav
22
The Butterfly Effect 2004,  R)
23
Hard Rain 1998,  R)
24
The Dark Knight 2008,  PG-13)
25
Red Eye 2005,  PG-13)
26
28 Days Later 2002,  R)
27
Pitch Black 2000,  R)
28
The Terminal 2004,  PG-13)
29
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
30
Good Will Hunting 1997,  R)
31
Noel 2004,  PG)
32
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
33
Dead Poets Society 1989,  PG)
34
Aladdin 1992,  G)
35
Bicentennial Man 1999,  PG)
36
Casper 1995,  PG)
37
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Gr8 FX
38
Cujo 1983,  R)
39
Dreamcatcher 2003,  R)
40
The Green Mile 1999,  R)
41
Apt Pupil 1998,  R)
42
The Shining 1980,  R)
43
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
44
Hitman 2007,  R)
Hitman
looooooooong time been waiting for this.
45
American History X 1998,  R)
American History X
excellent!
46
Gol Maal (Hanky Panky) 1979,  Unrated)
47
Saw IV 2007,  R)
48
Saw 2004,  R)
49
Saw (short film) 2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments